İdiopatik erken ergenlikli hastaların başvuru özellikleri ve büyümelerinin değerlendirilmesi
Initial clinical features and evalution of growth of patients with idiopathi̇c central precocious puberty
- Tez No: 1015610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
Özet
AMAÇ. Santral erken ergenlikli hastalarda etiyoloji, prognoz, klinik özellikler ve tedavi yanıtının değerlendirilmesi YÖNTEM. Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı 2. Polikliniğinde Haziran 2001- Eylül 2015 tarihleri arasında santral erken ergenlik tanısı konulmuş 175 hastanın tıbbi bilgileri dosya kayıtlarından geriye dönük olarak incelenmiştir. BULGULAR. Hastaların büyük kısmının kız ve 6 yaşından büyük olduğu, GnRH analog tedavisinin kilo aldırmadığı, erken başvuru yaşı ve erken tedavi ile öngörülen boyda artış sağlandığı saptandı. SONUÇ. Erken tanı ve tedavi büyüme potansiyelinin korunması için önemlidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Evaluate the etiology, prognosis, clinical properties and response the treatment of central precocious puberty patients METHOD. Central precocious puberty patients followed up for fourteen years in our patients diagnosed between june 2001 and september 2015 were studied retrospectively. RESULTS. Most of our patients were girls and above sx years old. GnRHA treatment has no impact on body weight. with early diagnosis and treatment patients have increased predicted height. CONCLUSION. Early diagnosis and treatment is important for the preservation of growth potential of the patient.