Farklı arka plan sahnelerine sahip sentetik açıklıklı radar (SAR) görüntülerinin açıklanabilir yapay zeka ve derin öğrenme özniteliklerinin füzyonu ile sınıflandırılması
Classification of synthetic aperture radar (SAR) images with different background scenes by fusion of explainable artificial intelligence and deep learning features
  1. Tez No: 1015621
  2. Yazar: HAFİZE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TAYFUN BİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sentetik açıklıklı radar (SAR) görüntüleri kullanılarak kara araçlarının çok sınıflı sınıflandırılması problemi ele alınmıştır. İlk aşamada, ATRNet-STAR veri seti kullanılarak ResNet50, DenseNet121, EfficientNet-B3 ve Xception modelleri karşılaştırılmış, 5 katlı çapraz doğrulama sonuçlarına göre DenseNet121 modeli %98.20 doğruluk ile en yüksek performansı göstermiştir. İkinci aşamada, EOC_scene veri seti üzerinde VGG16 tabanlı model ile Grad-CAM tabanlı dikkat özniteliklerinin birleştirildiği Fusion512 ve Fusion128 hibrit modelleri geliştirilmiştir. Deneysel sonuçlar, önerilen hibrit modellerin özellikle karmaşık sahne koşullarında temel VGG16 modeline göre performans iyileşmeleri sağladığını göstermiştir. Özellikle bazı senaryolarda doğruluk, kesinlik, duyarlılık ve F1-skoru artışları elde edilmiş, Fusion512 modelinin belirli test koşullarında daha yüksek ROC-AUC performansı gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, dikkat tabanlı özniteliklerin modele dahil edilmesinin hem sınıflandırma başarımını hem de model açıklanabilirliğini desteklediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, önerilen hibrit yaklaşımın SAR görüntülerinden araç sınıflandırmada etkili ve uygulanabilir bir yöntem sunduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the problem of multi-class classification of land vehicles using synthetic aperture radar (SAR) images. In the first stage, the ResNet50, DenseNet121, EfficientNet-B3, and Xception models were compared using the ATRNet-STAR dataset. According to the 5-fold cross-validation results, the DenseNet121 model showed the highest performance with %98.20 accuracy. In the second stage, hybrid models Fusion512 and Fusion128 were developed, combining the VGG16-based model with Grad-CAM-based attention features on the EOC_scene dataset. Experimental results showed that the proposed hybrid models provided performance improvements compared to the basic VGG16 model, especially in complex scene conditions. In particular, increases in accuracy, precision, sensitivity, and F1-score were obtained in some scenarios, and it was determined that the Fusion512 model showed higher ROC-AUC performance under certain test conditions. The findings revealed that the inclusion of attention-based features in the model supports both classification performance and model explainability. In conclusion, the proposed hybrid approach was evaluated as offering an effective and feasible method for vehicle classification from SAR images.