Genişleme fonksiyonu metodu kullanılarak seçilmiş bazı çift yıldızların dikine hız eğrilerinin elde edilmesi
Derivation of radial velocity curves of selected binary stars using the broadening function method
  1. Tez No: 1015628
  2. Yazar: MELTEMNUR AYAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÖZAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, büyük çoğunluğu için literatürde tayfsal dikine hız verisi bulunmayan seçilmiş 20 çift yıldız sisteminin yörünge parametreleri, Genişleme Fonksiyonu (Broadening Function, BF) yöntemiyle elde edilen dikine hız eğrileri aracılığıyla belirlenmiştir. Çalışmada Dominion Astrophysical Observatory'de elde edilmiş orta-çözünürlüklü tayflar kullanılmış; çizgi örtüşmesinin yoğun olduğu yakın çift sistemlerde bile bileşenlerin hız katkılarını ayırt edebildiği için BF yöntemi tercih edilmiştir. Her sistemin BF profillerinden ölçülen dikine hız değerleri kullanılarak sistemik hız (Vγ), bileşenlerin hız yarı-genlikleri (K1, K2), kütle oranı (q), izdüşümsel kütleler (M1 \sin^3 i ve M_2 \sin^3 i) ve izdüşümsel yarı-büyük eksen uzunluğu (a \sin i) hesaplanmıştır. Elde edilen kütle oranlarının geniş bir aralıkta dağılması, örneklemin farklı dinamik ve evrimsel yapılara sahip sistemleri içerdiğini ortaya koymuştur. Literatürde ayrıntılı tayfsal çözümü bulunan sistemlerde elde edilen sonuçların önceki çalışmalarla uyumlu olması yöntemin güvenilirliğini doğrulamış; V1454 Aql sisteminde ise BF profillerinde olası bir üçüncü bileşen katkısı saptanmıştır. Ayrıca TYC 3539-1503-1 (TIC 47626069) sistemine ait dikine hız eğrileri, TESS uydusunun ışık eğrileriyle eşzamanlı olarak analiz edilmiş ve bileşenlerin mutlak parametreleri ilk kez bu çalışmayla literatüre kazandırılmıştır. Bu tez çalışmasında elde edilen bulgular, örten çift yıldızların dinamik yapılarının, bileşenlerinin fiziksel özelliklerinin ve evrimsel durumlarının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamakta; gelecekte yapılacak eşzamanlı fotometrik–tayfsal analizler için homojen bir veri seti sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the orbital parameters of 20 selected binary star systems, for the vast majority of which no spectroscopic radial velocity data are available in the literature, were determined through radial velocity curves obtained by means of the Broadening Function (BF) method. Mid-resolution spectra obtained at the Dominion Astrophysical Observatory were used in the study; the BF method was preferred because it enables the velocity contributions of the components to be distinguished even in close binary systems where spectral line blending is severe. Using the radial velocity values measured from the BF profiles of each system, the systemic velocity (Vγ), the velocity semi-amplitudes of the components (K1, K2), the mass ratio (q), the projected masses (M_1 \sin^3 i and M_2 \sin^3 i) and the projected semi-major axis (a \sin i) were calculated. The fact that the derived mass ratios are distributed over a wide range reveals that the sample contains systems with different dynamical and evolutionary structures. The consistency between the results obtained for systems with detailed spectroscopic solutions in the literature and previous studies confirmed the reliability of the method; in the case of V1454 Aql, however, a possible third-component contribution was detected in the BF profiles. In addition, the radial velocity curves of the TYC 3539-1503-1 (TIC 47626069) system were analyzed simultaneously with the light curves obtained by the TESS satellite, and the absolute parameters of its components were introduced to the literature for the first time through this study. The findings obtained in this thesis contribute to a better understanding of the dynamical structures, the physical properties of the components, and the evolutionary states of eclipsing binary stars; they also provide a homogeneous comparison data set for future combined photometric–spectroscopic analyses.