Hitit uygarlığı seramiklerinin form, dekor ve desenlerinin incelenmesi
In This research study on the form, decor and design of Hitite civilization ceramics has been carried out
- Tez No: 101563
- Danışmanlar: Y.DOÇ. CEMALETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HİTİT UYGARLIĞI SERAMİKLERİNİN FORM, DEKOR VE DESENLERİNİN İNCELENMESİ Filiz YILDIZ Seramik Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman: Yrd.Doç.Cemalettin SEVİM Bu çalışmada, üzerinde yaşadığımız topraklarda doğan, gelişip serpilen ve günümüz plastik sanatlarına olan etkileri nedeniyle hala yaşayan,“Hitit Uygarlığı Seramikleri 'nin, form, dekor ve desenlerinin incelenmesi”yapılmıştır. Anadolu'ya bin yıl boyunca özgün bir uygarlık olarak damgasını vuran, böyle büyük bir uygarlığın seramiklerini, form, dekor ve desen açısından mercek altına alırken, bu uygarlığı genel olarak bir bütün içinde görmek gereği, kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Böylece, mümkün olduğu kadar daraltılarak yapılan bu genel bakış altında, Hitit Uygarlığı'nın keşfi ile birlikte, bu uygarlığın devlet olarak geçirdiği evreler, dili, yazın karakterleri, dini inançları ve plastik sanatları da incelenmiştir. Tez konusu irdelenirken, uygarlığın sosyal ve kültürel çatısı ile birlikte ele alınması ve yorumlanması, konunun bilimsel bir platforma taşınmasına da yardımcı olmuştur. Hitit seramiklerinin oluşumunda inançların, sosyal yaşamın ve kült törenlerinin çok büyük etkileri olduğu görülmektedir. Denilebilir ki; Hitit seramik formları, dekor ve desenleri bu etkilerin ışığı altında şekillenmektedir. Sanat insan duygu ve düşüncelerinin aktarılmasında yardımcı olan bir iletişim aracıdır. Sanat, bir iletişim aracı olma özelliğini geçmiş kültürlerde olduğu gibi bu günde sürdürmektedir. Çağlar öncesinden süzülerek gelen bu etkileşimin izleri, günümüz sanatçılarının eserlerine de yansıyarak varlığını ortaya koymaktadır. Hitit seramik sanatları da tarihin derinliklerinden çıkarak günümüz seramik sanatlarını etkileyebilmiş olması bakımından önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research a study on the form, decor and design of Hittite civilization ceramics has been carried out, which bloomed and flourished on the land we live and has still been preserving its survival due to its influence on the current plastic arts. While we are focusing on ceramics of such a great civilization, which is marked as an original civilization in Anatolia for a thousand years, in terms of its decor, form and design it turns out that it is a neccessity to see this civilization as a whole. So, in this general outlook, narrowed as much as possible, with the discovery of Hittite civilization its phases as a stante, its language, characteristics of its literature, religious beliefs and plastic arts also have been studied. When the thesis statement (subject) is studied, that the civilization is handled and evaluated with its social and cultural structure has helped put the subject on a scientific platform. It has been observed that the beliefs, social life and cultural ceremonies have a great influence in the formation of Hittite ceramics. It can be asserted that form, decor and designs of Hittite ceramics have been molded with the light of this influence. Art is a means of communication which contributes to the conveyance of human feelings and thoughts. Art still maintains to be a means of communication as it was in other civilizations in the past. The traces of this influence which has come to the present, being strained through the ages, appear by reflecting upon the works of today's artists. Arts of Hittite ceramics, although coming through the depths of history, has a significant place owing to its influence on present ceramic arts.