Türk Anonim Hukukunda tahvil sahibinin korunması
Protection of bond owners on Turkish corporation law
  1. Tez No: 101564
  2. Yazar: SERDAR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKAR ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK ANONİM ORTAKLIKLAR HUKUKUNDA TAHVİL SAHİBİNİN KORUNMASI Serdar Acar Özel Hukuk Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman: Prof. Dr. Akar ÖÇAL Özünde bir ödünç olan tahvil ilişkisi, klasik bir karz sözleşmesine nazaran bir takım özellikler arz etmektedir. En önemlisi, ödünç şartları borçlu ortaklık tarafından belirlenmekte; tahvil sahibinin iradesi ise, sadece bu hukuki ilişkiye taraf olma ya da olmama konusunda rol oynamaktadır. Bu durum, anonim ortaklığın tahvil sahipleri karşısındaki konumunu güçlendirmektedir. Buna, tahvil sahiplerinin dağınık, tecrübesiz ve gerekli bilgi kaynaklarından yoksun oluşunu da eklersek, tahvil sahiplerinin anonim ortaklık karşısındaki güçsüzlükleri artmaktadır. Hukukun varlık sebebi, hakkaniyet ve adaleti sağlamaktır. Bu ise, çoğunlukla, hukuki ilişkilerde güçsüz olan tarafın haklarının korunması ile birebir örtüşmektedir. Bu çerçevede,“Türk anonim ortaklıklar hukukunda tahvil sahiplerinin korunması”konusunu üzerinde durulmaya değer bulduk. Tahvil sahibinin korunmasının, daha önce hiçbir hukuki çalışmanın konusunu oluşturmamış olması da bu inancımızı pekiştirdi. Çalışmamızın birinci bölümünü, genel bilgiler ve tahvil ilişkisinin karakteri ile tahvil sahibinin haklarını fazla ayrıntıya girmeden incelemeye ayırdık. İkinci bölümde ise; tahvil sahibinin '. haklarının korunması ile ilgisi olduğunu düşündüğümüz mevzuat hükümlerini, hukukun genel ilkelerine bağlı kalarak tahvil sahibi lehine yorumlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROTECTION OF BOND OWNERS ON TURKISH CORPORATIONS LAW Serdar Acar Private Law Department Anadolu University Social Sciences Institute, June 2001 Advisor: Prof. Dr. Akar ÖÇAL Although, it is essentially a loan, bond relationship has certain specialities compared to loan contract. Most importantly, loan conditions are determined by the debtor corporation, the will of the owner of the bond only plays a role as far as being or not being a party in the legal relationship. This situation, strengthens the positions of the corporation vis-a-vis the bond owners. Additionally, the disunitedness, inexperience and lack of necessary information weaken further the position of the bond owners vis-a-vis the corporation. The law exist to ensure equity and justice, this requires generally, the protection of the rights of the weakside in legal relations. In this pespective,“Protection of Bond Owners on Turkish Corporation Law”is justifiable. The fact that this issue has not been examined before strengthens this view. In the first chapter we give general information and examine the nature of bond relationship and the rights of the bond owner not in details. In the second chapter, we try to interpret the legal regulations related to protection of the rights of the bond owner, by remaining loyal to the general principle of the law, for the benefit of the bond owner.