Türk savunma sanayii'nin havacılık alanında Fransa ile karşılaştırılması
A comparison of the Turkish defense industry with france in the field of aviation
  1. Tez No: 1015630
  2. Yazar: SEHER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk savunma sanayiinin havacılık alanında Fransa ile karşılaştırılması yapılmıştır. Havacılık doğrudan savunma sanayii ile ilişkili olup bir ülkenin bilimsel, ekonomik ve jeopolitik yetkinliklerini yansıtan stratejik bir sektördür. Türkiye gibi jeopolitik olarak kritik bir bölgede yer alan ülkelerin savunma sanayiini güçlendirmesi gerektiği açıktır. Savunma ve havacılık alanında küresel ölçekte öncü bir konumda bulunduğu için Fransa ile karşılaştırma yapılmıştır. Kıyaslamada savunma sanayii ve havacılık sektörlerinin ekonomik durumu, askeri stratejiler, Orta Doğu ve Afrika'ya yönelik politikalar, yerlilik ve millilik oranı, ihracat stratejileri esas alınmıştır. Çalışmada, nitel veri kaynaklarına dayanan ve rubrik temelli puanlama ile yapılandırılmış yarı-nicel bir SWOT analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Böylece güçlü ve zayıf yönler, fırsat ve tehditler belirlenmiştir. Sonuçta Türk savunma sanayiinin gelişimini sürdürülebilir kılacak stratejiler belirlenmiştir. Buna göre Türkiye, insan kaynağı kapasitesi ve modernizasyon iradesinin güçlülüğü avantajlarına sahiptir. Bununla birlikte kritik alt sistemlerde teknoloji derinliğinin artırılması, uzay ve uydu kapasitesi açığının kapatılması, beşinci nesil uçak geliştirme sürecindeki teknoloji ve maliyet hususları ise gelişmeye açık alanlardır. Türkiye için teknoloji edinimi (motor/aviyonik), sertifikasyon (Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı, Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık Dairesi), tedarik zinciri derinleştirme ve AB/NATO ortak projelerine katılım sayesinde alandaki gücü artacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis compares the Turkish defence industry in the field of aviation with that of France. Aviation is directly related to the defence industry and is a strategic sector that reflects a country's scientific, economic, and geopolitical capabilities. It is clear that countries located in a geopolitically critical region, such as Türkiye, need to strengthen their defence industry. France was chosen for comparison because it is a global leader in the defence and aviation sectors. The comparison is based on the economic situation of the defence industry and aviation sectors, military strategies, policies towards the Middle East and Africa, the rate of localisation and nationalisation, and export strategies. The study employs a semi-quantitative SWOT analysis approach based on qualitative data sources and structured using rubric-based scoring. It identifies strengths, weaknesses, opportunities, and threats. Consequently, strategies are determined to ensure the sustainable development of the Turkish defence industry. Accordingly, Türkiye possesses the advantages of human resource capacity and a strong commitment to modernisation. However, areas for improvement include increasing technological depth in critical subsystems, closing the gap in space and satellite capacity, and addressing technology and cost issues in the fifth-generation aircraft development process. For Türkiye, technology acquisition (engine/avionics), certification (European Union Aviation Safety Agency (EASA), Federal Aviation Administration + (FAA)), and supply chain issues are key challenges.