Türk havacılık sanayii yönetimini etkileyen iç ve dış unsurların havacılık sanayinin gelişimi üzerindeki etkileri ve sonuçları: 1923-1973
The effects and consequences of internal and external factors influencing the management of the Turkish aviation industry on the development of the aviation sector: 1923-1973
- Tez No: 953828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, History, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Türk Havacılık Sanayii özellikle son 20 yılda önemli bir ilerleme kaydetmiş olup bu dönemde yaşanan gelişmeler daha önceki dönemlerden gelen altyapı, insan kaynağı ve tecrübenin yeni bir Vizyonla hayata geçirilen Havacılık Yönetimi yaklaşımının bir sonucudur. Türkiye'nin havacılık alanındaki geçmişi Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine kadar dayanmakta olup Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile birlikte Havacılık en öncelikli konulardan birisi olarak ele alınmış ve bu kapsamda ilk olarak Türk Tayyare Cemiyeti kurulmuştur. Buna paralel olarak Hava Gücü'nü oluşturan Türk Hava Kuvvetleri'nin yapısının modernizasyonu ve güçlendirilmesi çalışmaları hızlandırılmıştır. Havacılık Sanayi, yüksek teknolojiye haiz bir ana endüstri kolu olduğu için Havacılık alanında başarılı ve sürdürülebilir olmak için yetişmiş eğitimli insan gücü, güçlü bir endüstri, yüksek teknoloji ve bunların eşgüdüm içinde yönlendirilebileceği bir eko-sisteme ihtiyaç vardır. Avrupa 17. yüzyıldan itibaren içinden geçtiği Bilimsel Devrim, Aydınlanma Çağı, Sanayileşme Devrimi ve İkinci Bilimsel Devrim ile Havacılık Endüstrisi için gerekli bilimsel ve endüstriyel altyapıyı hazırlamıştır. Benzer şekilde Amerika Birleşik Devletleri de bu altyapıya sahip olmuş ve böylece Havacılık alanındaki gelişme başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu ilk zamanlarda bu altyapının hiçbirine sahip olmadan ve yeni bir Ulus-Devlet inşa sürecinde ekonomik, sosyal, sınai, siyasi, hukuk, eğitim ve diğer birçok konuda yeniden inşa sürecinden geçerken havacılığa stratejik olarak önem vermiş ve bu konuya kaynak ayırmıştır. Cumhuriyet ile beraber başlayan havacılık alanındaki yapılanma iç ve dış unsurların etkileri sonucunda belirli bir süre kesintiye uğrayarak bugünlere kadar gelmiştir. Bugüne kadar geçen yaklaşık olarak 100 yıllık süreci, 1925-1973 Yılları arası Birinci Dönem, 1973-2005 Yılları arası İkinci Dönem ve 2005-2025 Yılları arası Üçüncü Dönem olarak üç dönemde ele almak mümkündür. Havacılık sanayi birinci dönemde 1950'li yılların ikinci yarısında akamete uğramış ve tekrar fikri düzeyde başlayabilmesi için yaklaşık 20 yıl, fiili olarak başlayabilmesi içinde yaklaşık 30 yıl geçmesi gerekmiştir. Cumhuriyetin ilk günlerinden itibaren devletin havacılık vizyonu ve uygulamaları, Türk Hava Kurumu'nun sürecin içindeki rolü ve etkileri, özel girişimler olan Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ'ın çalışmaları ve özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşan yeni dünya düzeninin bu süreçler üzerindeki etkileri havacılık sektörünün gelişiminde önemli rol oynamıştır. Sürecin 100 yıl gibi çok uzun bir zamanı içeriyor olması ve bugüne dair yansımaları olduğu için özellikle kuruluş, gelişme, duraklama ve ara süreçleri içeren Birinci Dönem ele alınmıştır. Bu dönem içinde hem devlet hem özel girişimler yer almış ve bu dönemde havacılık sanayii oluşturmak için gerekli olan ana parametrelerinin eksikliği ve hatta yokluğu süreci yakından etkilenmiştir. 1973 yılında TUSAŞ'ın kurulması ile yeni bir dönem başlamış ve bu dönemdeki gelişmeler sonraki süreçleri doğrudan etkileyerek bugünlere kadar gelmiştir. Bu çalışmada ana hatlarıyla sınai, teknoloji, ekonomi, toplumsal, siyasi, eğitim ve özellikle uluslararası gelişmeler gibi unsurların doğrudan etkilediği Türk havacılık yönetiminin birinci döneminin gelişim süreci, alınan kararlar, özellikle ulusal ve uluslararası konjonktürel şartların sürece etkisi analiz edilerek değerlendirilmiştir. Ayrıca sayılan etkenlerin günümüze yansımaları da inceleme kapsamına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Aviation Industry has achieved strong progress during the last 20 years by means of new approach in Aviation Management which is implemented with new vision based on the infrastructure, human resources and experience comes from the past. Turkiye's aviation history has roots goes back to Ottoman Empire after then Aviation had been prioritized through the foundation of Republic of Turkiye and within this context Turkish Aircraft Association was established. In parallel comprehensive modernization of Turkish Air Force was initiated and further accelerated. Availability of educated human resources, strong industrial base, high technology within the eco-system that all these parameters are perfectly managed are essential since the Aviation Industry requires high level of technology in order to be successful in this field and keep achieve survivability. Europe had achieved almost required level of the industrial base and technology for Aviation Industry through the Scientific Revolution, Enlightenment, Industrial Revolution and especially at the beginning of 20th Century and same level had also been achieved by United States of America and then development in the Aviation field had started. Republic of Turkiye without having necessary prerequisites for Aviation and in the meantime struggling to found the system to develop economic, judiciary, educational, social and bunch of other important topics had paid strategic attention to Aviation and allocated resources. System structuring in the Aviation field have progressed so far under the effect of internal and external factors and last 100 years of history Phase could be structured in 3 Phases. Between years of 1925-1973 is First Phase, between years of 1973-2005 is Second Phase and between years of 2005-2025 is Third Phase. Aviation First Phase had ceased after second half of 1950s and necessitated 20 years for reinitiation of activities in the in planning and 30 years into the field. Since the first days of the Republic, the State's Aviation Vision and applications, the role and effects of the Turkish Aeronautical Association in the process, the work of private initiatives Vecihi Hürkuş and Nuri Demirağ, and especially the effects of the new world order that emerged after the Second World War on these processes have played an important role in the development of the Aviation Sector. Since the process covers period of 100 years and has reflections on today, the First Period, which includes establishment, development, stagnation and interim processes, was taken into consideration. During this period, both state and private initiatives took place and the lack or even absence of the main parameters required to establish the Aviation Industry affected the process closely. A new period began with the establishment of TUSAŞ in 1973 and the developments in this period directly affected the subsequent processes and reached the present day. In this study, the development process of the First Phase of the Turkish Aviation Management, which was directly affected by elements such as Industry, Technology, Economy, Social, Political, Education and especially International Developments, were analyzed and a conclusion was reached by analyzing the decisions taken, especially the effect of national and international conjunctural conditions on the process. In addition to all above, today's aviation sector has also been briefly analyzed as per the reflections with regard to developments in the period specified in the thesis.