Modern liberalizmin krizle imtihanı, Friedman, Hayek ve Mises örneklerinde ABD müdahaleciliği ve çağdaş liberal düşünce
Modern liberalism's test against crisis: US interventionism and contemporary liberal thought in the examples of Friedman, Hayek, and Mises
  1. Tez No: 1015631
  2. Yazar: EMEL BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, modern liberalizmin tarihsel gelişimini ve özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren neo-liberalizm olarak dönüşümünü incelemektedir. Liberalizmin temel ilkeleri olan bireysel özgürlük, sınırlı devlet ve serbest piyasa anlayışı, teorik düzlemde ele alınırken; bu ilkelerin uygulamadaki karşılıkları eleştirel bir perspektifle değerlendirilmiştir. Çalışmada, Milton Friedman, Friedrich von Hayek ve Ludwig von Mises gibi düşünürlerin katkıları analiz edilmekte ve bu düşüncelerin özellikle 1970'li yıllardan itibaren küresel ölçekte nasıl uygulamaya konulduğu incelenmektedir.. Çalışmada ayrıca, neo-liberal politikaların yayılma sürecinde ABD'nin dış müdahaleciliğinin rolü ele alınmıştır. Özellikle Şili ve Arjantin örnekleri üzerinden askeri darbeler sonrası ve Irak örneğinde yapılan askeri müdahale sonrasında uygulanan neo-liberal politikaların ekonomik etkileri tartışılmaktadır. Nitel araştırma yöntemi ve literatür taramasına dayanan bu çalışmada, birincil kaynak olarak neo-liberal düşünürlerin eserleri incelenirken, ikincil kaynak olarak çağdaş eleştirel literatürden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda araştırma, neo-liberal politikaların kriz dönemlerinde“şok”etkisi altında uygulanarak eşitsizlikleri derinleştirdiğini ve demokratik süreçleri zayıflattığını ortaya koyan özgün bir çalışma olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development of modern liberalism and its transformation into neoliberalism, particularly since the second half of the 20th century. While the fundamental principles of liberalism individual freedom, limited government, and the free market are addressed at a theoretical level, their practical implications are evaluated from a critical perspective. The study analyzes the contributions of thinkers such as Milton Friedman, Friedrich von Hayek, and Ludwig von Mises, and explores how these ideas have been implemented on a global scale, especially since the 1970s. The study also addresses the role of U.S. foreign interventionism in the spread of neoliberal policies. In particular, it discusses the economic impacts of neoliberal policies implemented after military coups in cases such as Chile and Argentina, as well as those applied following the military intervention in Iraq. In this study, which is based on a qualitative research method and a literature review, the works of neoliberal thinkers are examined as primary sources, while contemporary critical literature is used as secondary sources. In light of the findings obtained, the research aims to be an original study demonstrating that neoliberal policies, implemented under the“shock”effect during periods of crisis, deepen inequalities and weaken democratic processes.