Sindirim dostu mutfak: Pütrefaksiyonlu kolopati ve IBS yönetim stratejileri kapsamında IBS-C ve IBS-M uygulamaları
Digestion-friendly cuisine: IBS-C and IBS-M applications within the scope of putrefactive colopathy and IBS management strategies
- Tez No: 1015658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
İBS, fonksiyonel gastrointestinal hastalık grupları arasında yer almaktadır. IBS'de hastane tanı oranının düşüklüğü ve teşhis için kullanılan kriterlerin ülkeler arasında farklı olması, bu hastalığın Türkiye ve Dünya çapında boyutlarının anlaşılmasında önemli bir engel oluşturmaktadır. IBS diyet üzerinden büyük ölçüde tedavisi gerçekleşen ve yaşam boyu devam eden bir hastalık olup hastalar atak dönemlerinde diyetlerine dikkat etmelidir. Hastaların fizyolojik, psikolojik, sosyolojik iyi halinin sağlanması için diyet yardımı almaları ve diyet sürdürülebilirliğinin gerçekleşmesi gerekir. Diyetisyenler kişiye özgü IBS diyetinde her ne kadar hastalara yardımcı olsalarda; şeflerin; IBS diyetinin doğası gereği kısıtlı malzemeler içeren ve bu malzemeleri kullanarak çeşitlendirilmiş esnek, lezzetli ve ulaşılabilir yiyecek ve içecekler sunabilme becerisi tıbbi beslenmede oldukça önemlidir. Bu kapsamda araştırmada gastronomi eğitimi, hasta ve hastalara hizmet sunan işletmelere bir tarif repertuarı hazırlamak amaçlamış, hedef grup olarak IBS-C ve IBS-M hastalarına yönelik araştırma yürütülmüştür. Tez kapsamında Pütrefaksiyonlu kolopati diyeti temelinde glütensiz diyet malzemeleri kullanılmasına karar verilmiştir. IBS hastaları için günümüzde uygulanan ve kabul gören genel IBS diyetleri (düşük FODMAP, glütensiz, düşük laktozlu diyet) araştırma kapsamında kıyaslanmış 100 yılı aşkın eski bir diyet olan“Pütrefaksiyonlu kolopati diyeti”bilimsel çalışmalar göz önünde bulundurarak tartışmıştır. Sonuç olarak; Pütrefaksiyonlu kolopati diyetinin ortak bilimsel ve mevcut diyet ile önemli ölçüde uyuştuğu noktalar olduğu görülmüştür. Sonuç olarak 33 tarif standart reçetesi geliştirilmiş ve fotoğraflanmıştır. Araştırmada üretilen 33 tarifte %54,5'i karabuğday ve karabuğday unu, %15,15'i amarant, %9,09 ise 3 kinoa kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IBS is among the functional gastrointestinal disease groups. The low rate of hospital diagnosis in IBS and the different criteria used for diagnosis between countries constitute an important obstacle to understanding the dimensions of this disease in Turkey and worldwide. IBS is a lifelong disease that is largely treated through diet, and patients should pay attention to their diet during attack periods. In order to ensure the physiological, psychological and sociological well-being of patients, they should receive dietary help and diet sustainability should be realized. Although dietitians help patients with a personalized IBS diet; chefs; The ability to offer flexible, delicious and accessible foods and beverages that contain restricted ingredients due to the nature of the IBS diet and are diversified using these ingredients is very important in medical nutrition. In this context, the research aimed to prepare a recipe repertoire for gastronomy education, patients and businesses that provide services to patients, and research was carried out for IBS-C and IBS-M patients as the target group. Within the scope of the thesis, it was decided to use gluten-free diet materials on the basis of the Putrefaction colopathy diet. The“Putrefaction colopathy diet”, an old diet of more than 100 years, which has been compared to the general IBS diets (low FODMAP, gluten-free, low-lactose diet) that are currently applied and accepted for IBS patients, has been discussed by considering scientific studies. As a result; It has been observed that there are points where the putilated colopathy diet agrees significantly with the common scientific and current diet. As a result, 33 recipe standard recipes were developed and photographed. In the 33 recipes produced in the research, 54.5% buckwheat and buckwheat flour, 15.15% amaranth and 9.09% 3 quinoa were used.