Affetme esnekliği ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide toplumsal ilgi ve yalnızlığın aracı rolünün incelenmesi
Investigating the mediating role of social interest and loneliness in the relationship between forgiveness flexibility and psychological well-being
- Tez No: 1015659
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkinlerin psikolojik iyi oluşlarına ilişkin bir model öne sürmek ve bu modeli test etmektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemine göre gerçekleştirilmiş ve aynı zamanda oluşturulmuş olan model sınanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 740 kadın (%78,2) ve 206 (%21,8) erkek olmak üzere 946 üniversite öğrencisinden meydana gelmiştir. Verilerin toplanmasında, Affetme Esnekliği Ölçeği, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği, Toplumsal İlgi Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde psikolojik iyi oluşun sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşma durumunun incelenmesinde Bağımsız Örneklemler t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenlerin birbirleriyle ilişkilerinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Son olarak, psikolojik iyi oluşa ilişkin tasarlanan modelin incelenmesinde algılanan sosyal destek ve cinsiyet değişkenleri kontrol edilerek, basit doğrusal regresyon, çoklu doğrusal regresyon analizleri ve bootstrap yöntemini esas alan regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, araştırmanın bağımlı değişkeni olan psikolojik iyi oluşun katılımcıların cinsiyet, yaş, doğum sırası, aile yapısı ve algılanan sosyoekonomik düzey değişkenlerince farklılaşma göstermediği tespit edilmiştir. Psikolojik iyi oluşu açıklamaya yönelik oluşturulan modelin incelenmesinde gerçekleştirilen analizler sonucunda, affetme esnekliğinin tanıma alt boyutuyla psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesinde aracılık analizinin yapılabilmesi için gerekli ön koşul sağlanmadığından analiz yapılamamıştır. Affetme esnekliği içselleştirme alt boyutunun psikolojik iyi oluş ile ilişkisinde toplumsal ilgi ve yalnızlığın kısmi aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir. Affetme esnekliği uygulama alt boyutuyla psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide toplumsal ilginin kısmi aracı role sahip olduğu fakat yalnızlığın aracılık etkisinin anlamlı düzeyde olmadığı görülmüştür. Affetme esnekliği toplam puanı ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide hem toplumsal ilginin hem de yalnızlığın tam aracı role sahip oldukları bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to propose a model related to the psychological well-being of young adults and to test this model. The research was conducted using the correlational survey method, one of the quantitative research methods, and the model developed was also tested. The sample consisted of 946 university students, including 740 women (78.2%) and 206 men (21.8%). The Forgiveness Flexibility Scale, Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale, Social Interest Scale, UCLA Loneliness Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, and a personal information form were used to collect data. In analyzing the data, the Independent Samples t Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to examine the differentiation of psychological well-being by sociodemographic variables. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationships between the variables. Finally, to examine the model designed for psychological well-being, simple linear regression, multiple linear regression analyses, and regression analysis based on the bootstrap method were used, controlling for the variables of perceived social support and gender. According to the findings of the research, it was determined that psychological well-being, the dependent variable of the study, did not differ according to the participants' gender, age, birth order, family structure or perceived socioeconomic level variables. The analyses conducted in the examination of the model created to explain psychological well-being revealed that the necessary preconditions for conducting mediation analysis to examine the relationship between the recognition sub-dimension of forgiveness flexibility and psychological well-being were not met, thus preventing the analysis. It was determined that social interest and loneliness had a partial mediating effect on the relationship between the internalization subdimension of forgiveness flexibility and psychological well-being. It was observed that social interest had a partial mediating role in the relationship between the application sub-dimension of forgiveness flexibility and psychological well-being, but loneliness did not have a significant mediating effect. It was found that both social interest and loneliness play a full mediating role in the relationship between the total score of forgiveness flexibility and psychological well-being. The findings obtained as a result of the research were discussed in light of the relevant literature, and suggestions were made.