6136 sayılı Kanun kapsamında ateşli silahları, bunlara ait mermileri veya parçaları satın alma, taşıma veya bulundurma suçu (6136 sayılı Kanun m. 13)
The offence of purchasing, carrying, or possessing firearms, their ammunition, or component parts under law no. 6136 (article 13 of Law no. 6136)
  1. Tez No: 1015657
  2. Yazar: EMRE KARAKUYU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'un 13. maddesi kapsamında düzenlenen ateşli silahlar ile bunlara ait mermileri veya parçaları satın alma, taşıma veya bulundurma suçunu incelemektedir. Çalışmanın çıkış noktasını, bireysel silahlanmanın güncel görünümü ile bu görünümün ceza hukuku bakımından doğurduğu sorunlar oluşturmaktadır. Bununla birlikte incelemenin ağırlık noktasını 6136 sayılı Kanun'un 13. maddesi kapsamında düzenlenen suç tipinin unsurları, nitelikli halleri, özel görünüş şekilleri, yaptırımı ve yargılama usulüdür. Bu nedenle çalışmada birinci bölüm kavramsal ve tarihsel çerçeveyi kurmakla sınırlı tutulmuş, asıl değerlendirme ikinci bölümde yoğunlaştırılmıştır. Çalışmada öncelikle suçun konusunu oluşturan ateşli silah, mermi ve parçaların hangi şartlarda 6136 sayılı Kanun kapsamında değerlendirileceği ortaya konulmuştur. Seçimlik hareketler bakımından“satın almak”,“taşımak”ve“bulundurmak”fiilleri arasındaki sınırlar belirlenmiştir. Nitelikli haller, iştirak, içtima, yaptırım ve yargılama usulüne ilişkin değerlendirmelerde ise öğretideki görüşler ve Yargıtay uygulaması birlikte ele alınarak eleştirel bir sonuca ulaşılmıştır. Çalışmanın bütününde yüksek mahkeme kararlarına yer verilerek öğreti ve uygulama bir arada değerlendirilmiştir. Çalışmanın vardığı temel sonuç, 6136 sayılı Kanun'un 13. maddesinin uygulamasında esas sorunların, suçun konusunun belirlenmesi, seçimlik hareketlerin sınırlarının çizilmesi ve nitelikli hallerin yorumunda ortaya çıktığıdır. Kanaatimizce özellikle ceza normunun yorum yoluyla genişletilmesine yol açan uygulamalardan kaçınılması, kanunilik ve hukuki güvenlik ilkeleri bakımından zorunludur. Buna karşılık kamu güvenliği ve toplumsal huzurun korunması amacı da göz ardı edilmemeli, ancak bu amaç kanuni sınırlar içinde gerçekleştirilmelidir. Çalışma sonunda, hem uygulamaya hem de olası kanun değişikliklerine ışık tutabilecek çeşitli değerlendirme ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the offence of purchasing, carrying, or possessing firearms, their ammunition, or component parts as regulated under Article 13 of Law No. 6136 on Firearms, Knives and Other Tools. The starting point of the study is the current state of individual armament and the problems this phenomenon gives rise to within the framework of criminal law. Nevertheless, the main focus of the analysis is the offence defined under Article 13 of Law No. 6136, particularly its constituent elements, qualified forms, forms of commission, sanctions, and procedural aspects. For this reason, the first chapter is confined to establishing the conceptual and historical framework, whereas the principal examination is concentrated in the second chapter. The study first sets out the conditions under which firearms, ammunition, and their component parts—constituting the subject matter of the offence—fall within the scope of Law No. 6136. With regard to the alternative acts, the boundaries between“purchasing,”“carrying,”and“possessing”are carefully delineated. In addressing qualified forms, participation, concurrence of offences, sanctions, and procedural matters, doctrinal opinions and the case law of the Court of Cassation are examined in conjunction, leading to a critical assessment. Throughout the study, doctrine and judicial practice are evaluated together by incorporating a broad range of higher court decisions. The principal conclusion reached in this study is that the main difficulties in the application of Article 13 of Law No. 6136 arise from the determination of the subject matter of the offence, the proper delimitation of the alternative acts, and the interpretation of qualified forms. In our opinion, practices that result in the expansion of criminal norms through interpretation should be avoided as a requirement of the principles of legality and legal certainty. On the other hand, the objective of safeguarding public security and social order should not be disregarded; however, this objective must be pursued strictly within the limits prescribed by law. Finally, the study offers various evaluations and proposals that may contribute both to judicial practice and to possible legislative amendments.