Acil servise serebrovasküler olay ile başvuran hastalarda izole intravenöz kontrast madde ile baş-boyun BT anjiografi çekilen hastalarla intravenöz kontrast madde ile baş-boyun BT anjiografi ve arteriyel kontrast verilerek trombektomi yapılan hastaların kontrast madde nefropatisi gelişimi açısından karşılaştırılması
Comparison of contrast-induced nephropathy development in patients presenting to the emergency department with cerebrovascular events who underwent isolated intravenous contrast-enhanced head and neck CT angiography and patients who underwent head and neck CT angiography with intravenous contrast followed by thrombectomy using additional arterial contrast administration
- Tez No: 1015662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı; akut iskemik inme tanısıyla acil servise başvuran hastalarda yalnızca baş-boyun bilgisayarlı tomografi anjiyografi uygulanan grup ile baş-boyun bilgisayarlı tomografi anjiyografi sonrasında mekanik trombektomi uygulanan grupta kontrast madde maruziyetine bağlı böbrek fonksiyon değişikliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli ve gözlemsel çalışmada, SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.08.2020–01.08.2025 tarihleri arasında serebrovasküler olay ön tanısıyla başvuran hastalar değerlendirildi. Baş-boyun BTA çekilen ve işlem öncesi ile işlem sonrası 24–72 saat içerisinde serum kreatinin ölçümleri bulunan toplam 1323 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar yalnızca BTA uygulanan grup (n=1013) ve BTA sonrasında mekanik trombektomi uygulanan grup (n=310) olarak ikiye ayrıldı. Kontrast ilişkili akut böbrek hasarı, serum kreatinin düzeyinde bazal değere göre ≥0,5 mg/dL mutlak artış veya ≥%25 relatif artış olarak tanımlandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1323 hastanın yaş ortalaması 67,27±14,91 yıl olup gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Koroner arter hastalığı ve kronik böbrek hastalığı sıklığı BTA-MT grubunda daha yüksek bulundu. Kontrast ilişkili akut böbrek hasarı gelişim oranı BTA grubunda %5,3 iken BTA-MT grubunda %11,9 olarak saptandı (p<0,001). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde BTA-MT grubunda yer almanın CA-AKI gelişimi ile bağımsız olarak ilişkili olduğu gösterildi (OR=2,424; %95 GA: 1,554–3,781; p<0,001). Ayrıca yoğun bakım yatış oranları BTA-MT grubunda anlamlı derecede daha yüksek bulundu (%38,4 ve %23,2; p<0,001). Sonuç: Akut serebrovasküler olay nedeniyle değerlendirilen hastalarda, başboyun BTA sonrasında mekanik trombektomi uygulanan olgularda kontrast ilişkili akut böbrek hasarı daha sık gözlenmiştir. Çok değişkenli analizlerde de mekanik trombektomi grubunda yer almanın CA-AKI gelişimi ile bağımsız olarak ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu ilişkinin altında yatan mekanizmaların ortaya konulabilmesi için kontrast hacmini ve klinik değişkenleri ayrıntılı değerlendiren prospektif, çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this study was to compare contrast exposure–related renal function changes and the incidence of contrast-associated acute kidney injury (CA-AKI) between patients with acute ischemic stroke undergoing head and neck computed tomography angiography (CTA) alone and those undergoing mechanical thrombectomy following CTA. Materials and Methods: This retrospective, single-center observational study was conducted in the Emergency Department of Gulhane Training and Research Hospital between August 2020 and August 2025. A total of 1323 patients who underwent head and neck CTA and had available serum creatinine measurements before and within 24–72 hours after contrast exposure were included. Patients were divided into two groups: CTA alone (n=1013) and CTA followed by mechanical thrombectomy (n=310). CA-AKI was defined as an absolute increase in serum creatinine of ≥0.5 mg/dL or a relative increase of ≥25% from baseline. Results: The mean age of the study population was 67.27±14.91 years, and no significant differences were observed between the groups regarding age or sex. Coronary artery disease and chronic kidney disease were more prevalent in the CTAthrombectomy group. The incidence of CA-AKI was significantly higher in the CTAthrombectomy group compared with the CTA-only group (11.9% vs. 5.3%, p<0.001). In multivariable logistic regression analysis, belonging to the CTA-thrombectomy group remained independently associated with CA-AKI development (OR=2.424, 95% CI: 1.554–3.781, p<0.001). Intensive care unit admission rates were also significantly higher in the thrombectomy group (38.4% vs. 23.2%, p<0.001). Conclusion: Contrast-associated acute kidney injury was observed more frequently in patients undergoing mechanical thrombectomy following CTA. Multivariable analyses demonstrated that thrombectomy-group status was independently associated with CA-AKI development. Further prospective multicenter studies evaluating contrast volume and procedural factors are warranted to clarify the underlying mechanisms of this association.