Çağdaş sanatta güncel bir ifade unsuru olarak yuva ve bellek kavramları üzerine bireysel söylemler
Individual perspectives on the concepts of hoaand memory as a contemporary element of expression in contemporary art
- Tez No: 1015665
- Danışmanlar: DOÇ. FIRAT ÇAĞRI KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
Özet
Yuva ve bellek kavramları insanların doğumundan ölümüne kadar sürekli güncellenen, değişen bir aidiyet çizgisi ile şekillenmektedir. Bu kavramlar doğrudan insanın yaşamını etkileyen ve buna göre biçim alan bir düzleme de sahiptir.“Çağdaş Sanatta Güncel Bir İfade Unsuru Olarak Yuva ve Bellek Kavramları Üzerine Bireysel Söylemler”başlıklı bu çalışmada çağdaş sanat temelli bir üretim metodolojisi üzerinden yuva ve bellek kavramlarına detaylı bir bakış yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olarak oluşturulmuş ikinci bölümde ise araştırmanın bazı temel kavramları üzerinde durulmuştur. Bu bölümde yuva kavramı, bellek kavramı üzerine tanımsal bir araştırma yapılmış olup yuva ve aidiyet kavramlarının mekân ile olan bağlantıları da ayrıca araştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde çağdaş sanat kapsamında yuva ve bellek kavramları üzerine genel bir değerlendirme yapılmış bu bağlamda doğrudan ya da dolaylı olarak bu konuları çalışmalarında kullanan sanatçılardan bahsedilmiştir. Farklı ülkelerden seçilen bu sanatçılar ilgili kavramlar üzerine alanında oldukça önemli isimler arasındadır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü olan araştırma ve uygulamalar sürecinde bireysel söylemlere yer verilmiş olup bu kapsamda disiplinlerarası malzemeler üzerinden öznel yuva ve bellek okumaları yapılmış; çeşitli sanat üretimleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of home and memory are shaped by a constantly evolving and changing sense of belonging that spans from birth to death. These concepts also exist on a plane that directly influences human life and takes form accordingly. In this study titled“Individual Discourses on the Concepts of Home and Memory as Contemporary Expressive Elements in Art,”a detailed examination of the concepts of home and memory was conducted through a contemporary art-based production methodology. The study consists of four sections. The first section serves as an introduction, while the second section focuses on some of the research's fundamental concepts. In this section, a definitional study of the concepts of home and memory is conducted, and the connections between the concepts of home and belonging and space are also examined. In the third section of the study, a general evaluation of the concepts of home and memory within the scope of contemporary art is presented, and artists who directly or indirectly incorporate these themes into their work are discussed. Selected from various countries, these artists are among the most significant figures in their respective fields regarding the relevant concepts. In the fourth and final section of the study the research and practice phase individual discourses are featured; within this scope, subjective interpretations of home and memory are explored through interdisciplinary materials, and various artworks are produced.