Çağdaş sanatta giysili beden
The clothed body in contemporary art
- Tez No: 961014
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması, çağdaş sanatta giysili bedenin temsilini tarihsel, kültürel ve sanatsal bağlamlar çerçevesinde ele almayı amaçlamaktadır. Giysinin yalnızca bedeni örten bir unsur değil, aynı zamanda kimlik, toplumsal cinsiyet, bellek ve iktidar gibi kavramlarla iç içe geçmiş çok katmanlı bir anlatı aracı olduğu düşüncesinden hareketle, hem tarihsel bir arka plan sunulmuş hem de çağdaş sanat örnekleri üzerinden eleştirel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Tarih öncesi dönemlerden itibaren insanın giyinme pratikleri; korunma, süslenme ve mahremiyet gibi temel güdülerle şekillenirken, zamanla bu pratikler sosyal yapının, sınıfsal ayrımların ve kültürel normların bir yansıması haline gelmiştir. Antik uygarlıkların giyim alışkanlıklarından modern dönemin moda anlayışına kadar uzanan süreçte, giysi bedeni yalnızca örten değil, temsil eden bir yüzeye dönüşmüştür. Bu bağlamda tez, çağdaş sanat pratiklerinde giysinin nasıl kavramsallaştırıldığını, sanatçılar tarafından hangi tematik yönelimlerle kullanıldığını ve bedenle kurduğu ilişkinin nasıl yeniden inşa edildiğini incelemektedir. Giysili beden, kimi zaman toplumsal cinsiyet rolleriyle hesaplaşan, kimi zaman geçmişin izlerini taşıyan, kimi zamansa sanatsal ifade biçiminin öznesi haline gelen bir gösterge olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda, giysinin çağdaş sanatta yalnızca biçimsel bir unsur değil; aynı zamanda politik, kültürel ve bireysel bir anlatı katmanı olduğu vurgulanmakta; bedenin giysiyle kurduğu ilişkinin hem görsel hem de düşünsel düzlemde yeni okumalara imkân sağladığı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the representation of the clothed body in contemporary art within historical, cultural, and artistic contexts. Departing from the idea that clothing functions not only as a covering but also as a multi-layered narrative medium intertwined with identity, gender, memory, and power, the study provides both a historical backdrop and a critical analysis of contemporary art practices. From prehistoric times onward, human dressing practices, initially driven by protection, ornamentation, and modesty, gradually evolved into reflections of social structure, class divisions, and cultural norms. Across the spectrum from ancient civilizations' dress habits to the fashion sensibilities of the modern era, clothing has transformed from a mere covering into a surface that actively represents the body. Accordingly, the thesis examines how clothing is conceptualized in contemporary artistic practices, the thematic orientations guiding artists' use of garments, and the ways in which the relationship between body and attire is reconstructed. The clothed body is assessed as a sign that, at times, confronts gender roles, at others carries traces of the past, and sometimes becomes the very subject of artistic expression. Ultimately, the study emphasizes that clothing in contemporary art is not merely a formal element but a political, cultural, and personal narrative layer, demonstrating that the body's engagement with dress enables new visual and conceptual readings.