Ekonomik gelişmede beşeri sermayenin önemi ve Türkiye örneği
The Summary of the resarh into the importance of human resoures for economic development and with reference of Turkey
  1. Tez No: 101567
  2. Yazar: ZÜLKÜF KILICIKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ EKONOMİK GELİŞMEDE BEŞERİ SERMAYENİN ÖNEMİ VE TÜRKİYE ÖRNEĞİ Zülküf KDLICIKAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekim 2001 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Erol KUTLU Beşeri sermaye (insan sermayesi ), daha iyi eğitilmiş ve beceri kazandırılmış insan kaynağıdır. İyi eğitilmiş insan gücü ile yeterli fiziki sermaye birikimi ekonomik gelişmenin iki önemli faktörüdür. insan gücü bir ülkenin beşeri potansiyelini ifade etmekte ve bir ülkenin sahip olduğu beşeri sermaye stoku olarak kabul edilmektedir. Yetişmiş insan gücü, ekonomik gelişmenin en önemli unsurlarından biridir. Ekonomide yeterli bir büyüme hızının elde edilmesi doğal kaynaklar, fiziki sermaye ve insan gücü kaynaklarından oluşan bütün üretim faktörlerinin verimli bir biçimde kullanılmasına ve üretime katılmasına bağlıdır. Bu kaynaklardan insan gücünün ekonomik gelişmenin anahtarı olduğuna dair giderek artan bir kanı vardır. Azgelişmiş ülkelerin çoğunda esas sorun, doğal kaynaklar yönünden bir yoksulluk değil, insan unsurunun gelişmemiş olmasıdır. Dolayısıyla bu ulusların en önemli sorunu insan kaynaklarının geliştirilmesidir. Gerek diğer yatırımların en verimli bir biçimde uygulanması, gerekse mevcut kapasite ve olanaklardan fazlaca yararlanılabilmesi için sağlıklı ve bilgili insan gücünün sistemli bir şekilde yetiştirilmesi özel bir önem taşımaktadır. Türkiye'nin bilgi toplumu haline gelebilmesi için önünde ciddi engeller vardır. Bunların başında çok iyi yetişmiş insan gücü gelmektedir. Türkiye, bilgi çağının stratejik kaynağını oluşturan bilgiyi üretecek insan gücü bakımından, gelişmiş toplumların gerisindedir. Bu bağlamda“ insana yatırım ”anahtar rolünü üstlenmektedir. Bu çalışmada, ekonomik gelişme sürecinde beşeri sermayenin gelişimi ve öneminin ortaya konulmasıyla birlikte bu açıdan Türkiye gerçeği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT THE SUMMARY OF THE RESARCH INTO THE IMPORTANCE OF HUMAN RESOURCES FOR ECONOMIC DEVELOPMENT AND WITH REFERENCE OF TURKEY By Zülküf KILICIKAN Department of Economic Anatolia University The Institude of Social Sciences October 2001 Consultant : Yrd. Doç. Dr. Erol KUTLU Human resources is the human source that is well-educated and gained ability. A well- educated person and enough man-power are the two main requirements for economic development. Man-power shows the country's human resources and it's accepted as the human resources stock that the country has well-educated labour force is one of the main elements of economic development. Natural sources, man-power, capital should be used prductively, and it's very important to use these sources for production. Nowadays it's believed that human capital is the key to economic development. The main problem for the most underdeveloped countries is not lack of man-power but uneducated labour force. Therefore, the most significant problem for these countries is to develop human resources. It's important to use other investments productively and also it maintains real importance to produce well-edeucated and healty people in a system. There are serious handicaps for Turkey to become andvanced country. First it's well- educated human power. Turkey comes after well-developed countries as man -power that will produce information that is strategic source of information age. In this context,“investment in people”maintains the key role. This research expresses human capital and its importance in Turkish reality.