Sigorta işletmelerinde rekabet stratejileri ve bir uygulama
Competing strategy in insurancy organizations and a practic
  1. Tez No: 101566
  2. Yazar: BERRİN ALPASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİROL TENEKECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bilgisayar teknolojisi ve bilgi çağının etkisiyle dünyamızda meydana gelen değişim sonucu, müşterilerin istek ve ihtiyaçları, hizmet sektörünü müşteri odaklı olmaya yöneltmiştir. Rekabet ortamının her geçen gün artması işletmelerin; güvenilir kaliteli ve hızlı hizmet sunmasını, işletmeleri diğer işletmelerden farklı kılabilecek stratejik planlar yaparak üstün ve zayıf yönlerini tanımlamasını, amaç ve hedeflerini gerçekleştirmek için pazarın durumu ve müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine göre rekabet stratejilerini uygulamasını gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı; kuramsal bilgilerin ışığı altında bir hizmet sektörü olan sigorta hizmet söktöründen iki işletmeyi örneklem alıp, stratejik yönetim süreci ile birlikte rekabet stratejilerini uygulayıp uygulamadıklarını saptamak ve sonuçları değerlendirerek sigorta işletmelerine öneriler getirmektir. Bu amaçla öncelikle literatür taraması yapılmış ve konu ile ilgili kuramsal bilgiler verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü hizmet ve hizmet kavramları, hizmet sektörünün önemi, ikinci bölümü stratejik kavram ve stratejik yönetim süreci ile birlikte rekabet stratejilerini içermektedir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü ise uygulama kısmıdır. Bu bölümde sigorta sektöründen iki işletme ele alınarak stratejik bir yaklaşım ile mülakat soruları yöneltilmiş ve sigorta işletmelerinin stratejik yönetim ve rekabet stratejilerini ne denli uygulayıp uygulamadıkları incelenmiş ve elde edilen sonuçlar yorumlanarak genel bir değerlendirmeyle sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand and necessities of clients changed the service sector to be client centered because of the developments caused by the computer technology and information age. Daily developments in competing world requires the organizations to do reliable, qualified and fast services and to define the weak and strong sides of themselves that may differ them from the other organizations by doing strategic plans and to practice the competing strategies according to marketing condition in order to reach their goals. By examining two organizations in the lights of theorotical information, this stduy aims to find whether they parctice competing strategies with the strategic management process and to make offers for the insurance organizations by evaluating the results. For this reason we made a literature research and gave theorotical information related to the subject. The first chapter of this study contains service, the importance of service sector and the second chapter contains the competing strategies with the strategic concept and strategic management process. The third and the last chapter contains practice. In this chapter we examined two insurance organizations by a strategic approach and gave them survey interview and we learnt whether they applied to strategic management and computing stratagies in a competing world and in the end made a general evaluation of this survey. m