Kur'an-ı Kerim'de kelimâtullah
Kalimatullah in the Quran
- Tez No: 1015675
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kur'an-ı Kerim'de“kelime”kavramı üzerine birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen,“Kelimâtullah”kavramı genellikle bu çalışmalar içinde dağınık biçimde ele alınmıştır. Bu tez, Kur'an'da“Kelimâtullah”kavramını bütüncül bir yaklaşımla inceleyerek kavramın lügavî, tefsirî ve kelâmî yönlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada öncelikle“kelime”kavramının etimolojik kökeni ve Kur'an öncesi dönemdeki kullanımı açıklanmış; ardından kelimetullahın Kur'an'daki anlam çeşitliliği ve kullanıldığı bağlamlar (tevbe, imtihan, yaratılış, ilâhî hüküm, vaad ve yardım gibi) analiz edilmiştir. Klasik müfessirlerden Taberî, Râzî, Kurtubî ve Alûsî'nin görüşleri değerlendirilmiş; çağdaş yorumlarla karşılaştırılarak kavramın anlam alanındaki süreklilik ve değişim gözlemlenmiştir. Çalışma, Kur'an'daki kavram çözümlemelerine katkı sağlamayı ve kelime kavramı üzerine yapılan araştırmalara bütünleyici bir nitelik kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Although numerous studies have examined the concept of“word”in the Qur'an, the notion of“Kalimatullah”has rarely been addressed in a systematic and comprehensive manner. This thesis aims to explore the concept of“Kalimatullah”within the holistic framework of the Qur'an, focusing on its semantic, exegetical, and theological dimensions. The study first investigates the etymological origin of the term“kalima”and its pre-Qur'anic usage, and then analyzes its various meanings and contexts in the Qur'an such as repentance, divine testing, creation, revelation, and the immutable divine decree. The interpretations of classical commentators including al-Tabarī, al-Rāzī, al-Qurṭubī, and al-Ālūsī are examined alongside modern exegetical approaches, revealing both continuity and development in the understanding of the concept. The research seeks to contribute to Qur'anic semantic studies by offering an integrative and complementary perspective on the concept of divine words.