Strategies deployed by personal trainers in the high-touch service sector
KİŞİSEL ANTRENÖRLERİN YAKIN TEMASLI HİZMET SEKTÖRÜNDE KULLANDIKLARI STRATEJİLER
  1. Tez No: 1015676
  2. Yazar: DİLEK KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ankara'daki kişisel antrenörlerin, yüksek temas gerektiren fitness hizmet sektöründe işlerini, mesleki kimliklerini ve geçimlerini sürdürebilmek için geliştirdikleri stratejileri incelemektedir. Zincir spor salonları, butik stüdyolar ve hibrit serbest çalışma düzenlerinde çalışan yirmi kadın ve erkek antrenörle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan çalışma, kişisel antrenörlüğü, güvencesizlik ve zayıf düzenlemeler tarafından şekillenen, bedenselleşmiş ve toplumsal cinsiyetli bir hizmet emeği biçimi olarak analiz etmektedir. Kuramsal çerçeve, antrenörlerin bedenlerine, duygularına ve profesyonel benliklerine yönelen taleplerle nasıl baş ettiklerini açıklamak için bedensel sermaye, duygusal emek, toplumsal cinsiyet performativitesi, hegemonik erkeklik, kesişimsellik ve dijital görünürlük kavramlarını bir araya getirmektedir. Bulgular, antrenörlerin bedenlerini hem bir sermaye biçimi hem de yetkinliğin görünür kanıtı olarak kurup sürdürdüklerini; aynı zamanda danışanları motive etmek, güven inşa etmek ve bağlılığı korumak için yoğun duygusal ve ilişkisel emek yürüttüklerini göstermektedir. Zamanlarını, güvenliklerini ve duygusal iyi oluşlarını korumak için sınır yönetimi stratejileri geliştirmekte; tanınırlık ve gelir sağlayabilmek için giderek artan ölçüde sosyal medya ve öz-markalaşmaya dayanmaktadırlar. Bu stratejiler, toplumsal cinsiyet, yaş, eğitim geçmişi, çalışma mekânı ve sözleşme türü tarafından şekillenerek sektör genelinde eşitsiz fırsat ve riskler üretmektedir. Çalışma ayrıca, taciz riskleri ve zayıf kurumsal koruma karşısında kadın antrenörlerin gündelik ve gayriresmî dayanışma ağlarını vurgulamaktadır. Tez, kişisel antrenörlüğün salt teknik bir meslek değil; bedenlerin, duyguların ve çevrim içi benliklerin sürekli profesyonel kaynaklar olarak yönetildiği güvencesiz bir hizmet emeği biçimi olarak anlaşılması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the strategies personal trainers in Ankara develop to sustain their work, professional identities, and livelihoods in the high-touch fitness service sector. Based on in-depth interviews with twenty women and men working in gym chains, boutique studios, and hybrid freelance arrangements, the study analyzes personal training as a form of embodied, gendered service work shaped by precarity and weak regulation. The theoretical framework brings together bodily capital, emotional labour, gender performativity, hegemonic masculinity, intersectionality, and digital visibility to explain how trainers navigate the demands placed on their bodies, emotions, and professional selves. The findings show that trainers construct and maintain their bodies as a form of capital and visible proof of competence, while also performing intensive emotional and relational labour to motivate clients, build trust, and retain loyalty. They develop strategies of boundary management to protect their time, safety, and emotional wellbeing, and increasingly rely on social media and self-branding to secure recognition and income. These strategies are shaped by gender, age, educational background, workplace setting, and contract type, producing unequal opportunities and risks across the sector. The study also highlights women trainers' informal solidarity networks as a response to harassment risks and weak institutional protections. The thesis argues that personal training should be understood not as a purely technical occupation but as precarious service work in which bodies, emotions, and online selves are continuously managed as professional resources.