Sağlık Bakanlığı mevzuatına göre fiziksel yapı yenilemelerininsağlık kurumlarındaki yönetimsel yükü: Bir durum analizi
The managerial burden of physical structural renovations in healthcare institutions according to the regulations of theministry of health: A case study
- Tez No: 1015683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR TARIK ÖZKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen mevzuat hükümlerine uyum sağlamak amacıyla sağlık kurumlarında gerçekleştirilen fiziksel yapı yenilemelerinin sağlık yönetimi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımına uygun olarak durum analizi yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de sağlık hizmeti sunan, Sağlık Bakanlığı mevzuatına tabi olan ve fiziki yapı yenileme uygulamalarına konu olan sağlık yapılarının tamamı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden Tipik Durum Örneklemesi yaklaşımı ile belirlenen, bir sivil toplum kuruluşuna bağlı olarak hizmet veren, yakın zamanda fiziksel yenileme süreçlerinden geçmiş olan 5 sağlık kurumu oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında kurum arşivleri, ilgili mevzuat dokümanları ve gözlem yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Toplanan veriler tematik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, sağlık yapılarında gerçekleştirilen yenileme çalışmalarının yalnızca teknik uygulamalardan ibaret olmadığını göstermektedir. Bu süreçlerin; yönetimsel planlama, bütçe kontrolü, zaman yönetimi, insan kaynağı organizasyonu ile hasta ve çalışan güvenliği üzerinde doğrudan etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Bu durumun ise sağlık kurumlarında hem yönetsel hem de operasyonel yük oluşturduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, sağlık yapılarındaki fiziksel yenileme süreçlerinin yalnızca teknik gereklilikler kapsamında değil, bütüncül bir sağlık yönetimi yaklaşımıyla ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the effects of physical renovation processes carried out in healthcare institutions in order to comply with the regulations determined by the Ministry of Health on healthcare management. The study was conducted using the case study method in accordance with the qualitative research approach. The population of the study consists of all healthcare buildings in Türkiye that provide healthcare services, are subject to the regulations of the Ministry of Health, and are involved in physical renovation practices. The sample of the study consists of five healthcare institutions affiliated with a non-governmental organization, selected through the Typical Case Sampling method, one of the purposive sampling approaches, and which have recently undergone physical renovation processes. During the data collection process, institutional archives, relevant legislative documents, and data obtained through observation were utilized. The collected data were analyzed using the thematic analysis method. The findings reveal that renovation practices carried out in healthcare facilities are not limited solely to technical implementations. It was determined that these processes have direct effects on managerial planning, budget control, time management, human resource organization, as well as patient and employee safety. Accordingly, these processes were found to create both managerial and operational burdens within healthcare institutions. In conclusion, the study demonstrates that physical renovation processes in healthcare facilities should be addressed not only within the scope of technical requirements but also through a holistic healthcare management approach.