Avrupa birliğine uyum sürecinde Türk gıda kodeksi yönetmeliği üzerine bir inceleme
A research on the Turkish food codex envisioned in the perspective of European Union adaptation process
  1. Tez No: 154232
  2. Yazar: TÜLAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Avrupa Birliğine adaylık sürecinde olan ülkemizin gıda güvenliği, ürün kalite ve standartları açısından gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşması kaçınılmazdır. Gıda sektörünün uyacağı kriterler Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve Ürün Tebliğleri ile belirlenmekte ve sektörün uluslararası yaklaşımlarla uyumlu olmasına yönelik katkılar sağlanmaktadır. Ülkemiz gıda mevzuatının esasım, 28 Haziran 1995 tarih ve 22327 sayılı resmi gazetede yayımlanan 560 sayılı Gıdaların Üretimi Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararname oluşturmaktadır. 560 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, çerçeve bir kararname olup gıda zincirinin tüm aşamalarında, gıda üretiminden tüketimine kadar uygulanmaktadır. 560 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre gıda ile ilgili görev ve yetkiler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığında toplanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan ve 01.01.1996 tarihinde yürürlüğe giren Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde ulusal mevzuatın Avrupa Birliği mevzuatına uyarlanması gerekmektedir. 16 Kasım 1997 Tarih ve 23172 mükerrer sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği 4128 sayılı Kanunla değişik 24.06.1995 Tarih ve 560 sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin 7. Maddesi gereği hazırlanmıştır. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği, gıda maddelerinin üretiminden tüketiciye sunulmasına kadar geçen bütün aşamalarda yapılması zorunlu işlemleri kapsamaktadır. Uygulama sayesinde tüketicinin sağlığı korunurken, üreticinin de haklan güvenceye alınmaktadır. Aynı zamanda gelişen teknolojiye ayak uydurması ve güncel olması nedeniyle sanayiciye rehber olmaktadır.II Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği; gıda hijyeni, ambalajlama, etiketleme- işaretleme, gıdaların taşınması ve depolanması ile numune alma ve analiz metotları, gıda katkı maddeleri, gıda aramaları, bulaşanlar, pestisit kalıntı limitleri, veteriner ilaç kalıntı limitlerini kapsamaktadır. Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği gıdaların hammaddeden başlayarak, üretiminden tüketim noktasına ulaşıncaya kadar disipline eden normlardan oluşan çerçeve yönetmeliktir. Bir diğer değişle, tüm gıda maddelerinin üretilmesinde uyulması gereken kriterleri içeren bir yönetmeliktir. Yönetmeliğin 1997 yılında yayımlandığı ilk şekli, Avrupa Birliğine uyum programı çerçevesinde değiştirilmeye başlanmış olup 2002 yılında bazı bölümleri daha kapsamlı olacak şekilde revize edilmiştir. Yayımlanan ürün tebliğlerinin hemen hemen her bölümünde, Türk Gıda kodeksi Yönetmeliğine atıf yapılmaktadır. Gıda maddelerinin teknik ve hijyenik kurallara uygun üretim, işleme, muhafaza, depolama, taşıma ve pazarlamasını sağlamak, üretici ve tüketici menfaatleri ile halk sağlığını korumak amacıyla, gıda maddelerinin özelliklerini belirtmektedir. İlk defa“Gıda Anayasası”olarak adlandırabileceğimiz Türk Gıda Kodeksi, aynı zamanda ülkemizin ticari imajım, getirdiği kriterler nedeniyle olumlu yönde etkileyecek, dış ticaretimize güven ve itibar kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY As it is well known, Turkey has applied as a Ml member to the Europen Union (EU) and this context, adaptation of the present legislation in food safety, food production and standarts thereof to the European ones is an urgency.The criteria to be followed by the food producers in the production of foodstuffs and the private sector's adaptation to the international standarts has been established in the Food Codex and“ Drafts on Food Products”. The fundamentals for governing the food legislation was laid down in the Turkish law code 560 on“The production, consumption and inspection of foodstuffs”which was issued on the“Official Gazzette”dated June 28, 1995, No 22327. Code 560 is a unique law and governs the whole stages of food processing chain from raw materials to consumption.The Ministry of Agriculture and Rural Affairs and The Ministry of Health are the acting ministries to carry out the code 560 for foodstuffs. According to the treaty signed on 1.1.1996 between The Republic of Turkey and European Union on removal of tarriffs on goods, adaptation of the laws on food legislation to the European standarts is required. Turkish Food Codex has been established according to the Turkish law code 560, item 7, dated 24.6.1995 on“The productions, consumption and inspection of foodstuffs”which was rectified by the Turkish law code 4128. The Codex was issued on The Official Gazzette, dated November 16, 1997, No 23172 and became current as of the date of issue. The Codex establishes the quide lines on all stages of food production including the raw materials selection and marketting, aiming for the protection of the consumers' well being and producers' rights altogether. İt is also a roadmap for investors as it provides a new and technologically updated quide lines.IV The Codex covers the standarts on food hygiene, packaging, labelling, transportation and storage of the foodstuffs, sampling and analysis methods, permitted food additives, food aromas, limits set for the contaminants and residues for pesticides, chemicals and veterinary medicines. The Food Codex is a unique code for foodstuffs including all the norms for selection of the raw materials, production and marketing stages. In other words, it is a code set for all the foodstuff materials to be in compliance with.lt was first issued in 1997 and that version had a lot of changes for adoping it to the EU criteria.In 2002 some sections had extended revisions for that purpose. All the food drafts on food products issued after the food codex had some reference made to the codex itself. The Food Codex defines the aspects of foodstuffs from the perspective of technical and hygienic standpoints, production, processing, storage, transportation and marketing, aiming for the protection of public health and consumers' benefits. The Food Codex as of today would well deserve the title of“Food Constitution”because of its uniqueness of its contents. With that in mind, it would certainly improve our nations' s commercial impression and will bring about trust and credibility into our international trade transactions with our partners around the globe.