Havaalanlarında performans analizi için bir model önerisi ve Türkiye'deki havalimanlarında uygulanması
A Proposal for a performance analysis model in airports and application to airports in Turkey
  1. Tez No: 101570
  2. Yazar: FERHAN KUYUCAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGÜN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU HAVAALANLARINDA PERFORMANS ANALİZİ İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ VE TÜRKİYE'DEKİ HAVALİMANLARINDA UYGULANMASI Ferhan Kuyucak Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman : Yard. Doç. Dr. Ergim Kaya Hava ulaştırma sisteminin temel bileşenlerinden biri ve genellikle monopol konumunda işletmeler olan havaalanlarının performansının değerlendirilmesi açısından kâr tek başına yeterli bir gösterge olmaktan uzaktır. Dolayısıyla çok büyük sabit altyapı yatırımları gerektiren, sosyal ve ekonomik fayda sağlama işlevi öne çıkan havaalanı sektörü için performans analizi daha da önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda, öncelikle performansla ilgili temel kavramlar ele alınmış olup, devamında performans analizi kavramı detaylı biçimde incelenmiştir. Daha sonra, havaalanı sektörü genel olarak tanıtılmış ve havaalanı sektörü için performans ölçümü üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, havaalanı sektöründe genel ve özel performans göstergelerini içeren bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, havaalanı sektörü için ortaya konulan modelin Türkiye'de yolcu sayısı bakımından en büyük sekiz havalimanına uygulanması yer almaktadır. Atatürk, Antalya, Esenboğa, A. Menderes, Dalaman, Adana, Trabzon ve Milas-Bodrum havalimanlarının 1997, 1998 ve 1999 yıllarındaki performansları karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve bu kapsamda Ülkemiz havaalanlarının başlıca performans ve verimlilik problemleri ile çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A PROPOSAL FOR A PERFORMANCE ANALYSIS MODEL IN AIRPORTS AND APPLICATION TO AIRPORTS IN TURKEY Airports are one of the basic components of the air transportation system and generally monopolistic business enterprises. Therefore, taking profit as a sole criterion is not sufficient in airport performance evaluations. In this context, performance analysis becomes more essential for airport industry which requires huge investments for infrastructures and of which function emerges in providing social and economical benefit. In this sense, basic concepts regarding performance have been studied first and then the concept of performance analysis has been investigated in detail. According to these studies, a model including general and spesific performance criteria is constructed. In the final chapter of this study, the application of this model to the first eight biggest airports of Turkey in terms of passenger quantity is presented. Performances of Atatürk, Antalya, Esenboğa, A. Menderes, Dalaman, Adana, Trabzon and Milas- Bodrum airports in 1997, 1998 and 1999 are studied and compared. Based on this analysis, primary problems regarding performance and productivity of airports in Turkey are pointed out, and possible solutions are proposed.