Küreselleşme sürecinde çokuluslu işletme yönetimi ve stratejileri karşısında Türkiye'de Arçelik A.Ş.'nin çokuluslu işletme konumuna gelmesinin değerlemesi ve uygulama boyutları
Evaluations and applied method for Türkiye Arçelik A.Ş. to become a mılti-national administration management and strategies against the global progress in a multi-national administration management and strategies
  1. Tez No: 101569
  2. Yazar: ENDER TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNAL CEM AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ Küreselleşme sürecinde çokuluslu işletme yönetimi ve stratejileri karşısında Türkiye'de Arçelik A.Ş.' nin çokuluslu işletme konumuna gelmesinin değerlemesi ile uygulama boyutları. Ender Turan Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman : Prof. Dr. İnal Cem AŞKUN Gümrük Birliği Türkiye'ye ticaretinin yarısından fazlasını yaptığı Avrupa ülkelerine daha çok mal satma olanağı vereceği gibi Dünya ekonomisi ile entegre olmasının kapılarını da açmaktadır. Gümrük Birliği içerisinde ne şekilde başarılı olduğumuza baktığımızda ise bu işten en çok etkilenen ve bu işe hazırlanması gereken özel sektöre bir takım yeni yükümlülükler getirdiğini görmekteyiz. işletmeler değişimleri ve sonuçlarını iyi tahmin ederek uygun stratejiler geliştirmeye mecburdurlar, işletmeler, tüm eski gelenek ve kuralları yıkarak her şeye yeniden başlamak isterken, çeşitli nedenlerden ötürü başarısız olmaktadırlar, işletmeler ne yaptıklarını bilmemektedirler. Günümüzde işletmeler, giderek artan bir oranda değişen bir çevre ile karşılaşmakta, bu da organizasyonların bu duruma uyum sağlamasını zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Custom Union increases the possibility of selling goods to the European countries besides integrad to the global market. When we look at the accomplishment of Custom Union, private business, that is effected by Custom Union very much, must do news jobs. Organizations must develop the suitable strategies by predicting the changes and results. While organizations demolishing all old traditions and rules may be unsuccessful. They don't know what they do. Nowadays organizations are faced with changing environment at an increasing rate so that organizations should be aligned to these conditions.