Öğretim elemanlarının algıladıkları hizmet kalitesi düzeyinin belirlenmesi ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde bir uygılama örneği
Specfying the level of perceived service quality by the instructors and an application of education faculty of Anadolu University
  1. Tez No: 101571
  2. Yazar: ERHAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, İşletme, Education and Training, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
DOKTORA TEZ OZU ÖĞRETİM ELEMANLARININ ALGILADIKLARI HİZMET KALİTESİ DÜZEYİNİN BELİRLENMESİ VE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ'NDE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ Erhan Eroğlu İletişim Sanatları Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2001 Danışman: Prof. Dr. A. Haluk Yüksel İşletmeler, son dönemlerde kalitenin geliştirilmesi konusunda hemfikir olmuş durumdadırlar. Çünkü, kalitenin geliştirilmesi, çalışanların ve bir anlamda da kurumun şu anki performans düzeyi ile arzu edilen performans düzeyi arasındaki farkın kapatılması süreci şeklinde algılanmaya başlanmıştır. Giderek artan bu kalite anlayışı, kuruluşları kalite konusunda daha yoğun çaba göstermeye yöneltmektedir. Konu, hizmetler açısından ele alındığında, hizmet üretim ve tüketiminin ayrılmazlığı, genellikle müşterilerin üretimin bir parçası olmaları, hizmetlerin dayanıksızlığı gibi nedenlerle hizmetlerin yapı olarak mallardan farklılaştıkları görülmektedir. Bu nedenle hizmetlerde kalite, mallarda kaliteye göre, ilk bakışta göründüğünden çok daha soyut ilişkiler sistemini içermektedir. Hizmetlerde kalite; kimi zaman bir hissediş süreci olabilirken, kimi zaman da tanımlanması oldukça karmaşık bir etkinlikler süreci olarak ortaya çıkabilmektedir. Kısaca“müşteri özelliklerine uygunluk”diye de tanımlanabilen kalite, kaçınılmaz olarak, hizmet üretiminden tüketimine doğrudan etkili olan bir kilit değişken özelliği taşımaktadır.Günümüzde işletmeler için müşteri memnuniyetinin sağlanması amacıyla, sundukları hizmet kalitesinin belirlenmesi, diğer bir deyişle hizmet kalitesinin ölçümü, oldukça önemli bir faktör haline gelmiştir. Bu görüş ışığında önem kazanan asıl görüş ise; dış müşteri memnuniyetinin öncelikle iç müşteri memnuniyetinden geçtiği ve bu bağlamda insan etkileşimine dayalı bir sistemin işletme içinde geliştirilmesi gereğidir. Bu nedenlerden dolayı, toplumda herkes tarafindan kabul edilen, büyük önemi olan ve büyük ölçüde insan etkileşimine dayalı kurumlar olan eğitim kurumlarında da hizmet kalitesinin belirlenmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Bu tür nedenlerden dolayı, bu araştırma, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin iç müşteri konumunda olan öğretim elemanlarına sunduğu hizmet kalitesinin algılanma düzeyini belirlemek amacıyla fakültede bulunan öğretim elemanlarının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öğretim elemanlarının beklentilerinin neler olduğu belirlenmiş ve bu beklentiler doğrultusunda da Likert ölçeğine uygun bir anket formu geliştirilmiştir. Anketin uygulanması ile öğretim elemanlarının, fakültenin sunduğu hizmetler hakkındaki görüşleri belirlenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Specifying the Level of Perceived Service Quality by the Instructors and an Application of Education Faculty of Anadolu University Erhan Eroğlu Division of Communication Arts Anadolu University Institute of Social Sciences, November 2001 Advisor: Prof. Dr. A. Haluk Yüksel As improving the quality is perceived as bridging the gap between present performance level of the staff and the organization and what is desired, the organizations have recently come to an agreement on the ways of improving the quality. Increasing tendencies for quality have the organization give more importance to quality. As to services, service, producing and consuming are seen inseperable. Because the consumers are seen as a part of producing and the services are not last longing services are seen different from goods. Therefore, the quality of services is based on more intangible relations when compared with the quality of goods. The quality of services might be a process of perception or sometimes it could be a process of complex faculties that are hard to be explained. Shortly, the quality might be defines as fitting to the characteristics of the customers and it is the key point affecting producing and utilising services. Nowadays, it is vitally important for the organizations to specify service quality and measuring it. In the light of the idea, the main consequence is that only if the inner customers are sotisfied, then the outer ones become pleased. Therefore, it is of concern to improve a system based on human interaction in an organization. Because of the reasons above, in the educational institutions which are based on human interaction a call for improving the service quality is inevitable. IVThis research has been done to specify the perceived service quality among the instructors working at Education Faculty of Anadolu University. In this research the expectations of the instructors were specified, then a questionnaire was drawn up based on Likert standards. The answers given to the questionnaire revealed the attitudes toward services supplied by the faculty.