İntrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda Vücut Kitle İndeksinin over rezervi, tedaviye yanıt parametreleri ve gebelik sonuçları üzerine etkisi
The impact of Body Mass Index on ovarian reserve, treatment response parameters, and pregnancy outcomes in patients undergoing intrauterine insemination
- Tez No: 1015747
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜL DEMİRÇİVİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
ÖZET İNTRAUTERİN İNSEMİNASYON UYGULANAN HASTALARDA VÜCUT KİTLE İNDEKSİNİN OVER REZERVİ, TEDAVİYE YANIT PARAMETRELERİ VE GEBELİK SONUÇLARI ÜZERİNE ETKİSİ İnfertilite, üreme çağındaki çiftlerin önemli bir bölümünü etkileyen ve giderek artan sıklıkta karşılaşılan bir sağlık sorunudur. İntrauterin inseminasyon (IUI), açıklanamayan infertilite, polikistik over sendromu (PKOS), endometriozis ve hafif erkek faktörü infertilitesi gibi çeşitli infertilite nedenlerinde yaygın olarak kullanılan, etkin ve maliyet-etkin bir yardımcı üreme tedavisidir. Obezite ise üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen önemli bir halk sağlığı sorunu olup, over fonksiyonları, hormonal denge ve gebelik sonuçları üzerindeki etkileri nedeniyle infertilite tedavisinde dikkat çeken faktörlerden biridir. Bununla birlikte, vücut kitle indeksinin IUI başarısı üzerindeki etkisine ilişkin literatürde çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, intrauterin inseminasyon (IUI) uygulanan infertil kadınlarda vücut kitle indeksinin (VKİ) over rezervi, hormonal parametreler, tedavi yanıtı ve gebelik sonuçları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu retrospektif çalışma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Polikliniği'nde 01 Ocak 2018–31 Aralık 2025 tarihleri arasında IUI tedavisi uygulanan infertil kadınlar üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya toplam 361 hasta ve bu hastalara ait 874 geçerli IUI siklusu dahil edildi. Hastalar VKİ değerlerine göre <25 kg/m² ve ≥25 kg/m² olmak üzere iki gruba ayrıldı. Demografik özellikler, infertilite süresi, hormonal parametreler (folikül stimulan hormon (FSH), luteinizan hormon (LH), estradiol (E2), anti-Müllerian Hormon (AMH), tiroid stimulan hormon (TSH), prolaktin, testosteron, serbest testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS)), tedavi özellikleri, endometriyal kalınlık, folikül gelişimi ve gebelik sonuçları karşılaştırıldı. Gebelik oluşumunu etkileyen faktörler lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. VKİ ≥25 kg/m² grubunda infertilite süresi daha uzun olup menstrüel düzensizlik ve polikistik over sendromu sıklığı anlamlı derecede daha yüksekti (p<0.05). Buna karşın AMH düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamış (p=0.784) ve VKİ ile AMH arasında anlamlı korelasyon gösterilememiştir. VKİ ≥25 kg/m² grubunda iki dominant folikül gelişen siklus oranı daha düşük, tek dominant folikül gelişen siklus oranı ise daha yüksek bulunmuştur (p=0.003). Bununla birlikte endometriyal kalınlık ve gebelik oranları açısından VKİ grupları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (sırasıyla p=0.543 ve p=0.596). Gebelik elde edilen sikluslarda canlı doğum, düşük ve diğer gebelik sonuçları bakımından da gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.699). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde yalnızca FSH düzeyi gebelik oluşumunun bağımsız belirleyicisi olarak bulunmuştur (OR=0.837, %95 GA: 0.723–0.969, p=0.018). VKİ artışı, menstrüel düzensizlik, PKOS sıklığı ve bazı hormonal değişikliklerle ilişkili olmasına rağmen IUI uygulanan infertil kadınlarda gebelik oranları, canlı doğum oranları ve AMH düzeyleri üzerinde bağımsız bir etki göstermemiştir. Çalışmamızda yalnızca FSH düzeyi gebelik oluşumunun bağımsız belirleyicisi olarak saptanmıştır. Bu bulgular, VKİ'nin IUI başarısını tek başına belirleyen bir faktör olmadığını ve tedavi planlamasında diğer klinik ve hormonal parametrelerle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPACT OF BODY MASS INDEX ON OVARIAN RESERVE, TREATMENT RESPONSE PARAMETERS, AND PREGNANCY OUTCOMES IN PATIENTS UNDERGOING INTRAUTERINE INSEMINATION Infertility is a common health problem affecting a considerable proportion of couples of reproductive age worldwide. Intrauterine insemination (IUI) is a widely used, effective, and cost-effective assisted reproductive technique for the treatment of unexplained infertility, polycystic ovary syndrome (PCOS), endometriosis, and mild male factor infertility. Obesity is an important public health concern known to adversely affect reproductive function and has attracted increasing attention because of its potential effects on ovarian function, hormonal balance, and pregnancy outcomes. However, the impact of body mass index (BMI) on IUI success remains controversial, with conflicting results reported in the literature. The aim of this study was to evaluate the effects of BMI on ovarian reserve, hormonal parameters, treatment response, and pregnancy outcomes in infertile women undergoing IUI treatment. This retrospective study was conducted at the Reproductive Endocrinology and Infertility Clinic of İstanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between January 1, 2018, and December 31, 2025. A total of 361 patients and 874 valid IUI cycles were included in the analysis. Patients were divided into two groups according to BMI values: <25 kg/m² and ≥25 kg/m². Demographic characteristics, duration of infertility, hormonal parameters [follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol (E2), anti-Müllerian hormone (AMH), thyroid-stimulating hormone (TSH), prolactin, total testosterone, free testosterone, and dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS)], treatment characteristics, endometrial thickness, follicular development, and pregnancy outcomes were compared between groups. Factors associated with pregnancy achievement were evaluated using logistic regression analysis. Women with BMI ≥25 kg/m² had a significantly longer duration of infertility and a higher prevalence of menstrual irregularity and PCOS (p<0.05). No significant difference was observed between BMI groups regarding AMH levels (p=0.784), and no significant correlation was found between BMI and AMH. Cycles in the BMI ≥25 kg/m² group were characterized by a lower rate of two dominant follicle development and a higher rate of single dominant follicle development (p=0.003). Nevertheless, endometrial thickness and pregnancy rates were similar between groups (p=0.543 and p=0.596, respectively). Among cycles resulting in pregnancy, no significant differences were detected in live birth rates, miscarriage rates, or other pregnancy outcomes between BMI groups (p=0.699). In multivariate logistic regression analysis, only FSH level was identified as an independent predictor of pregnancy achievement (OR=0.837, 95% CI: 0.723–0.969, p=0.018). Although increased BMI was associated with menstrual irregularity, higher PCOS prevalence, and certain hormonal alterations, it did not independently affect AMH levels, pregnancy rates, or live birth outcomes in infertile women undergoing IUI. FSH was the only independent predictor of pregnancy achievement. These findings suggest that BMI alone should not be considered a determining factor for IUI success and should be evaluated together with other clinical and hormonal parameters during treatment planning.