Tüp bebek sikluslarında bazal progesteron düzeyleri ile hcg tetikleme günü serum progesteron düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1015746
  2. Yazar: AYLİN ERDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ELTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, in vitro fertilizasyon ve intra sitoplazmik sperm enjeksiyonu tedavisi gören hastalarda, insan koryonik gonadotropin tetikleme gününde gözlenen prematür progesteron yükselmesini öngörmede bazal hormonal parametrelerin ve klinik değişkenlerin rolünü belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya, 2015-2025 yılları arasında Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı'nda gonadotropin salgılayıcı hormon antagonist protokolü uygulanan 21-40 yaş arası 324 hasta retrospektif olarak dahil edildi. İnsan koryonik gonadotropin tetikleme günü progesteron değeri ile diğer parametreler arasındaki ilişki analiz edildi. Olgular, insan koryonik gonadotropin günü serum progesteron düzeylerine göre <1,5 ng/mL (n=301) ve ≥1,5 ng/mL (n=23) olarak iki gruba ayrıldı. Veriler korelasyon testleri ve alıcı işletim karakteristiği analizi ile değerlendirildi. İnsan koryonik gonadotropin günü progesteron düzeyleri ile bazal anti- müllerian hormon, bazal progesteron, insan koryonik gonadotropin günü östradiol ve toplanan oosit sayısı arasında pozitif; yaş ve vücut kitle indeksi ile ise negatif korelasyon saptandı. Progesteron yüksekliği (≥1,5 ng/mL) grubunda bazal folikül uyarıcı hormon seviyeleri anlamlı derecede düşük, lüteinizan hormon ve östradiol seviyeleri ise anlamlı derecede yüksek bulundu. Alıcı işletim karakteristiği eğrisinde progesteron yüksekliğini öngörmede bazal folikül uyarıcı hormon için ≤6,44 mIU/mL, lüteinizan hormon için ≥6,95 mIU/mL ve östradiol için ≥40,91 pg/mL kesme değerlerinin anlamlı olduğu saptandı. Progesteron yüksekliği saptanan grupta en üst kalite embriyo oranının azaldığı görüldü. İnsan koryonik gonadotropin günü görülen progesteron artışı tek başına bazal progesteron değeri ile öngörülememektedir. Tedavi öncesi bazal folikül uyarıcı hormon, lüteinizan hormon ve östradiol düzeylerinin bir arada değerlendirilmesi, prematür progesteron artışı riskini belirlemede kullanılabilecek daha güvenilir belirteçlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the role of basal hormonal parameters and clinical variables in predicting premature progesterone elevation observed on the day of human chorionic gonadotropin triggering in patients undergoing in vitro fertilization and intracytoplasmic sperm injection treatment. Overall 324 patients aged 21–40 years who underwent the gonadotropin releasing hormone antagonist protocol between 2015 and 2025 were retrospectively included. The cases were divided into two groups according to serum progesterone levels on the human chorionic gonadotropin day: <1.5 ng/mL (n = 301) and ≥1.5 ng/mL (n = 23). The data were evaluated using correlation tests and receiver operating characteristic analysis. A positive correlation was found between progesterone levels on the human chorionic gonadotropin day and basal anti-mullerian hormone, basal progesterone, estradiol on the human chorionic gonadotropin day, and the number of oocytes retrieved, whereas a negative correlation was observed with age and body mass index. In the progesterone elevation group (≥1.5 ng/mL), basal follicle stimulating hormone levels were lower, while luteinizing hormone and estradiol levels were higher. Receiver operating characteristic analysis showed that the cut-off values of ≤6.44 mIU/mL for basal follicle stimulating hormone , ≥6.95 mIU/mL for luteinizing hormone, and ≥40.91 pg/mL for estradiol were significant in predicting progesterone elevation. Progesterone elevation on the human chorionic gonadotropin day cannot be predicted by basal progesterone levels alone. The combined evaluation of basal follicle stimulating hormone, luteinizing hormone, and estradiol levels may serve as more reliable for determining the risk of premature progesterone elevation.