Oğuz-namecilik geleneği ve Andalıp Oğuz-namesi
Oguz-name tradition and Andalıp's Oguz-name
  1. Tez No: 101576
  2. Yazar: MUSTAFA AÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ DUYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET Türk destancılık geleneği ile ilgili karşılaştırmalı çalışmaların önemi her geçen gün artmaktadır. Türk dünyasının hemen hemen bütün toplulukları arasında bilinen Oğuz Kağan Destanı, Türkmenler arasında da yansımasını bulmuştur. Bu bağlamda bir Türkistan klasik şâiri olan Andalıp da, Oğuz Kağan Destanını yeniden yorumlamıştır. Bu tezde destanın Andalıp nüshası ile mevcut diğer nüshaları bütüncül bir yaklaşımla karşılaştırma yoluna gidilmiştir. Bu çalışmada, Oğuz-Türkmen toplulukları hakkında bazı önemli bilgiler verilmiş, ayrıca Nurmuhammet Andalıp'ın hayatı, sanatı ve eserleri hakkında da ayrıntılı bilgi verilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of the comparative work of Turkish epic tradition is improving day to day. The Oğuz Kağan Epic which is known in almost all communuties of the Turkish world, is also being reflected in Turkmen's. As a result of this, Nurmuhammet Andalip (who is a calssical poet in Türkistan) has also commented the Oğuz Kağan's Epic again. In this thesis we compare, by undiveded approximation, the above Andalip's issue with the other issues about Oğuz Kağan Epic. In this thesis we also present some important materials about Oğuz and Turkmen communities. Moreover we give the details of Nurmuhammet Andalip's life, art and his publishes.