1980 sonrası Türk romanında argo (Orhan Pamuk-Ahmet Altan-Metin Kaçan-Buket Uzuner)
Slang in after 1980 Turkish novels (Orhan Pamuk-Ahmet Altan-Metin Kaçan-Buket Uzuner)
  1. Tez No: 101577
  2. Yazar: HALİT SÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Argo, hemen her dilde var olan, genel dilin içinde yaşamını sürdüren, bazen de yabancı dillerden kelimeler alarak söz varlığım geliştiren bir ifade biçimidir. Argonun ortaya çıkmasındaki en büyük etken toplumun çeşitli kültür grupları arasındaki çatışmalardır. Grupların, kendi aralarında özel bir şekilde anlaşmalarını sağlayan argonun kaynaklan genel olarak 'aşağı tabaka' diye tanımlanan, toplumun eğitim ve refah seviyesi bakımından geri kalmış kesimleridir. Çeşitli kitle iletişim araçları vasıtasıyla yaygınlık kazanan argo, toplumun diğer kesimlerince de benimsenebilmektedir. Bu araçlardan birisi de edebiyattır. Her dilin argosu, o dilin edebî eserlerine belirli bir oranda yansımaktadır. Türk Edebiyatı 'nda da argonun eskiden beri kullanıldığı görülmektedir. 1980 yılından sonra yayımlanmış romanlar arasından seçtiğimiz 13 eserde yaptığımız incelemede, argonun küçümsenemeyecek bir oranda kullanıldığım görmekteyiz. Kullanım alanları itibarıyla en fazla argo kelime ve deyimin yer aldığı konular; suç, kanunsuzluk, cinsellik, serserilik ve kabadayılık, uyuşturucu ve keyif verici maddeler, alışveriş, okul ve öğrenciliktir. Bu konuların kısmen dışında kalan kelime ve deyimler de, çalışmamızda, ayn bir bölüm oluşturmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
Slang, which exists in almost every language, survives in cammon dialect and sometimes extends its vocabulary with borrowings from different languages. The most importent factor in emerging of slang is the culture clashes between different social groups in the society. The sources for slang are sub cultures within a society. Slang helps individuals in these sub cultures to communicate with each other in a special way. With the help of different communicational means, slang may get acceptance in other groups in the society. One of these means is literature. Slang of a language infiltrate in some degree in the literature works of the language. Turkish slang has been used in the literature for a long time. We have seen in our examination that slang has had a cammon usage in 13 chosen novels published after 1980. The following topics are the most occupied ones by slang: crime, unlawfulness, sex, mob, drug, shopping and schooling. Apart from the mentioned topics some words and phrases constitute a separate section in our study.