Dânâ Ata Oğuznâmesi ve oğuznâmecilik geleneği
Dânâ Ata Oğuznâme (Book of Oghuz) and tradition of Oğuzname
  1. Tez No: 485578
  2. Yazar: EBRU BİRKAN AKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Dânâ, Dânâ-yan kelimesi,“bilen, bilici, bilgiç”anlamına gelmektedir. Dânâ Ata (İhsan Şeyh), Dede Korkut gibi, Türkmenler arasında, son devrin bilicisidir. Türkistan'daki yaygın şekliyle, Ata kimliğine bürünmüş bir derviştir. Dânâ Ata, Oğuznâmesi'nde kendisinin Pîr soyundan geldiğini söylemiştir. Dânâ Ata Oğuznâmesi, Hanlıklar devri Çağatay Türkçesi'yle tespit edilmiştir, hece vezninin 4+4=8'li kalıbıyla yazılmıştır. Nazım birimi dörtlüktür. Oğuznâme'nin tıpkıbasım metni St. Petersburg İlimler Akademisi Doğu Bilimleri El Yazmaları Bölümü, 1927-no 643'tedir. Küçük hacimli bir eser olmasına rağmen Oğuznâmecilik geleneği açısından bir şecere ile orun ve ülüş paylaşımı mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Word of Dânâ, Dânâ-yan, means“Knowing, Recognizant, Pedant”. Dânâ Ata (Ihsan Sheikh), like Dede Korkut, is the pedant of last period among the Turkmens. It is a dervish clad in the form of an Ata, widely known in Turkestan. Dânâ Ata said that he came from the line of Pir in the Oguznâme (Turkish History). Dânâ Ata Oğuznâme has been written with Caghatay Turkish with the syllabic form of 4 + 4 = 8. The verse unit is quadrature. The text of Oğuznâme's pedestal is in 1927-no 643 in the Department of Handwritings of Eastern Sciences, Academy of Sciences of St. Petersburg. Although it is a small volume work, there is a genealogy and the sharing of site and nation in terms of Oğuznâme writing tradition.