6 Şubat depremlerinin karakteristik parametrelerinin betonarme sistemlerdeki hasarla ilişkisi
The relationship between the characteristic parameters of the february 6 earthquakes and the damage to reinforced concrete systems
- Tez No: 1015766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ŞİRİN KIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Mw 7.7 Pazarcık ve Mw 7.6 Elbistan depremlerine ait yer hareketi kayıtlarının, betonarme yapıların doğrusal olmayan dinamik davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, deprem kayıtlarının yalnızca tasarım spektrumuna uygunluğuna dayalı olarak seçilmesinin yapısal tepkilerde yüksek saçılmalara yol açabildiği dikkate alınarak, farklı yer hareketi parametrelerinin yapı deplasman taleplerini açıklamadaki etkinliği araştırılmıştır. Çalışmada, PGA değeri 0.1g'yi aşan kayıtların bulunduğu 15 Elbistan ve 72 Pazarcık istasyonuna ait doğu–batı ve kuzey–güney bileşenleri kullanılarak toplam 174 ivme kaydı değerlendirilmiştir. 0.1–0.9 s periyot aralığında ve iki farklı dayanım oranına sahip betonarme tek serbestlik dereceli sistemler üzerinde 3132 adet doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizi gerçekleştirilmiştir. Yapı tepkisi olarak maksimum deplasman değerleri esas alınmış; PGA, PGV, PGD, Arias Yoğunluğu (AI), Maksimum Artan Hız ve azaltılmış elastik spektral ivme Sae/Ra(T) parametreleri ile korelasyonları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, her iki deprem için de PGV ve özellikle MIV parametrelerinin yapı deplasman talepleriyle en yüksek ve en kararlı korelasyonları sağladığını göstermektedir. PGA ve Arias Yoğunluğu parametrelerinin ise özellikle orta ve uzun periyotlu yapılarda sınırlı bir temsil gücüne sahip olduğu belirlenmiştir. Sae(T)/Ra(T) parametresinin etkinliğinin depremden depreme, yönsel bileşenlere ve kayıt kümelerine bağlı olarak önemli ölçüde değiştiği görülmüştür. Tek serbestlik dereceli sistemlerden elde edilen bu bulgular ışığında, performansa dayalı sismik değerlendirme süreçlerinde alternatif yer hareketi parametrelerinin de sürece dahil edilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of ground motion records from the Mw 7.7 Pazarcık and Mw 7.6 Elbistan earthquakes, which occurred on 6 February 2023, on the non-linear dynamic behaviour of reinforced concrete structures. In this context, considering that selecting earthquake records based solely on their conformity with the design spectrum can lead to significant variations in structural responses, the effectiveness of different ground motion parameters in explaining structural displacement demands was investigated. In the study, a total of 174 acceleration records were evaluated using the east–west and north–south components from 15 Elbistan and 72 Pazarcık stations where records with a PGA value exceeding 0.1g were available. A total of 3,132 non-linear time-domain analyses were performed on reinforced concrete single-degree-of-freedom systems with two different strength ratios, within a period range of 0.1–0.9 s. Maximum displacement values were taken as the structural response; correlations with the parameters PGA, PGV, PGD, Arias Intensity (AI), Maximum Acceleration, and reduced elastic spectral acceleration Sae/Ra(T) were examined. The results obtained indicate that, for both earthquakes, the PGV and, in particular, the MIV parameters provide the highest and most consistent correlations with structural displacement demands. It was determined that the PGA and Arias Intensity parameters, however, have limited representativeness, particularly for structures with medium and long periods. It was observed that the effectiveness of the Sae(T)/Ra(T) parameter varied significantly depending on the earthquake, directional components and record sets. In light of these findings obtained from single-degree-of-freedom systems, it is considered that incorporating alternative ground motion parameters into performance-based seismic assessment processes would be beneficial.