Boyaya duyarlı güneş pillerinde SnO2, TiO2 ve ZnO fotoanotların sinterleme sıcaklıklarının pil verimine etkisi
The effect of different photoanodes on the efficiency of dye sensitive solar cells (DSSC)
- Tez No: 1015801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Dünyamızda artan nüfusla birlikte gelişen yaşam sıdartlarının ortaya koyduğu gereksinim enerji ihtiyacının da son derece yüksek olmasıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları artan enerji ihtiyacını karşılıyacak yapıya sahiptir. Güneş ışığı yenilenebilir enerji kaynağkları içersinde akademik olarak en yoğun çalışılan araştırma konularındandır. Boya duyarlı güneş pilleri (DSSC) yeni sentez malzemelerin fotovoltaik etkisinin incelenme imkanı veren yapıdadır. DSSC'ler fotoanot, fotokatot, elektrolit ve boya olarak isimlendirilen ana bölümlerden oluşmaktadır. Bu bölümlerdeki her türlü değişiklik pil verimi üzerinde değişime neden olmaktadır. Bu çalışmada, fotoanot olarak kullanılan SnO2, TiO2 ve ZnO yarıiletken malzemeleri farklı sıcaklıklarda sinterleme işlemi yapılmıştır. Farklı sinterleme işleminde üretilen DSSC yapılarının güneş simulatörü altında akım-voltaj (I-V) ölçümleri alınmıştır. I-V değerlerinden dolum çarpanı (FF) ve pil verimleri (ɳ) hesaplanmıştır. Sonuçlar üç fotoanotun farklı sinterleme sıcaklığ ıaçısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing population and developing technology in our world are also increasing the energy demand exponentially. The need for renewable energy sources has reached the point of necessity. Solar cells are an important research area as a renewable energy source. Dye-sensitized solar cells (DSSC), which are called third generation, are organic solar cells. DSSC structure consists of main materials such as photoanode, dye, electrolyte and photocathode. Small changes in these materials significantly affect the cell efficiency. In this study, photoanodes were produced from three different semiconductor materials TiO2, ZnO and Sn2O2. Current-voltage (I-V) measurements of three different photoanodes in the DSSC structure were made under the solar simulator. Filling factor (FF) and cell efficiency (ɳ) were calculated from I-V values. The results were compared in terms of three different photoanodes.