Girit'in Hanya Sancağından muhaceret ve muhacirler (1912-1924)
Muhajeret and muhajirs from the Chania Sanjak of Crete (1912-1924)
  1. Tez No: 1015808
  2. Yazar: HÜSEYİN BARAN PEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
Özet
Muhaceret ve muhacirler, son dönemde dünyada ve Türkiye'de çalışmalara konu olma vasfını geliştirmektedir. Tasfiye talepnameleri daha önceden bilinmekteyse de bu belge tipinden yararlanılarak yapılan çalışmalar sadece muhacirlerin iskân edildiği yerleri konu edinmekteydi. Bu çalışmayla, Hanya sancağına ait olan tasfiye talepnameleri bir bütün olarak ele alınmıştır. Girit'in fethi ve muhaceret, muhacirlik, mübadillik kavramlarının tartışmaya açılmasıyla başlayan çalışma, tasfiye talepnamelerini meydana getiren Lozan Barış Konferansı ve 30 Ocak 1923'te imzalanan Türk-Yunan Ahalinin Mübadelesine Dair Sözleşme ve Protokolün açıklanması ile devam etmektedir. Hanya sancağında faaliyette bulunan kurumlar tasfiye talepnamelerini doğrudan etkilemiştir. Bunların tanıtılması tasfiye talepnamelerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Tasfiye talepnamelerinden muhacirlere ve muhacirlerin hicret ettikleri yere dair veriler elde edilmektedir. Verilerin ışığında yapılan değerlendirmeler bu çalışmanın ana unsurudur. Bu çalışmada, Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi'ndeki Dışişleri Bakanlığı tasnifinde bulunan Muhtelit Mübadele Komisyonu Tasfiye Talepnameleri fonu ana kaynak olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra aynı arşivdeki, Osmanlı Arşivi'ndeki ve Dışişleri Bakanlığı Türk Diplomatik Arşivi'ndeki ilgili belgelerden de faydalanılmıştır. SALT Araştırma bünyesindeki belgelerden de istifade edilmiştir. Çalışmayı desteklemesi için kullanılan diğer çeşitli kaynaklar İBB Atatürk Kitaplığı, TBMM Zabıt Cerideleri, Hilâl-i Ahmer Mecmuası, hatırat, gazeteler ve gazeteleri de konu edinen çeşitli araştırma eserleridir.
Özet (Çeviri)
Muhajeret and muhajirs are subjects that have recently been the focus of studies both in Türkiye and globally. While liquidation requisitions were previously known, studies utilizing this type of document only focused on the settlements of muhajirs. This study analyzes the liquidation requests of the Sanjak of Chania as a whole. The study begins with the conquest of Crete, the concepts of muhajeret, muhajir, being and immigrant of exchange and the opening of these concepts to discussion, and continues with the Lausanne Peace Conference, which gave rise to the liquidation requistions, and the explanation of the convention and protocol signed on January 30, 1923. The institutions operating in the Sanjak of Chania directly affected the liquidation requests. Introducing these institutions will provide a better understanding of the liquidation requests. Data on migrants and the places they migrated to are obtained from the liquidation requisitions. The evaluations made in light of these data are the main element of this study. This study primarily utilizes the Mixed Exchange Commission Liquidation Requisitions fund within the Ministry of Foreign Affairs classification in the Republic Archive of the State Archives. In addition, relevant documents from the same archive, the Ottoman Archive and the Turkish Diplomatic Archive of the Ministry of Foreign Affairs were also used. Documents form SALT Research were also used. Other sources used to support the study are IBB Atatürk Library, TBMM Minutes of the Grand National Assembly of Türkiye, Hilâl-i Ahmer Mecmuası, memoirs, newspapers and various research works on newspapers.