Antimikrobiyal karboksimetil selüloz / guar sakızı/ bakır oksit nanotaneciklerin eldesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of antimicrobial carboxymetyl cellulose /guar gum/ copper oxide nanoparticles
- Tez No: 1015807
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÖZEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, CMC/GG ikili polimer matrisi içerisinde CuO nanoparçacıkları (CuO NPs) oda sıcaklığında ve yeşil sentez yöntemiyle sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. CMC/GG/CuO NPs'lerin yapısal, yüzey, termal, optik ve biyolojik özellikleri detaylı incelenmiştir. SEM, TEM ve SEM/EDX analizleri ile küresel morfolojide ve homojen dağılıma sahip nanoyapıların olduğunu bulunmuştur. XRD analizleri ile CuO NPs'nin tenorite fazında olduğu ve kristalit boyutları 3-79 nm aralığında farklı modellerle hesaplanmıştır. Halder–Wagner modeli ile yüksek uyumu (R² = 0,98) ortaya konulmuştur. TGA ve DSC sonuçları, CuO NPs'nin polimer matrise eklenmesiyle nanoyapının termal kararlılığının arttığını göstermiştir. DLS ve zeta potansiyeli analizleri uygun hidrodinamik boyut ve kolloidal kararlılığı doğrulamıştır. UV–Vis ve FTIR analizleri, bant aralığı enerjisinin ayarlanabilir olduğunu ve polimer–CuO etkileşimlerinin oluştuğunu ortaya koymuştur. FTIR verilerinin DTW algoritması ile yapay zekâ destekli analizi çalışmanın özgün yönlerinden biridir. Biyolojik değerlendirmeler sonucunda, CMC/GG/CuO NPs'nin bakteri ve mantarlara karşı güçlü antimikrobiyal etki gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, PTX yüklü CMC/GG/CuO NPs'nin kanser hücrelerinde yüksek sitotoksisiteye karşılık sağlıklı hücrelerde daha düşük toksisite sergilediği ve hücre ölümünün büyük oranda apoptoz yoluyla gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, sentezlenen nanoyapıların hedefe yönelik akıllı ilaç taşıyıcı sistemler için umut vadeden bir aday olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis study, CuO NPs were synthesized within a CMC/GG binary polymer matrix at room temperature using a green synthesis approach and were comprehensively characterized. The structural, surface, thermal, optical, and biological properties of the CMC/GG/CuO NPs were investigated in detail. SEM, TEM, and SEM/EDX analyses revealed nanostructures with spherical morphology and homogeneous distribution. XRD analyses confirmed that the CuO NPs crystallized in the tenorite phase, and the crystallite sizes were calculated to be in the range of 3-79 nm using different models. A high correlation (R² = 0.98) was obtained with the Halder–Wagner model. TGA and DSC results demonstrated that the incorporation of CuO NPs into the polymer matrix enhanced the thermal stability of the nanostructure. DLS and zeta potential analyses confirmed suitable hydrodynamic size and good colloidal stability. UV–Vis and FTIR analyses indicated that the band gap energy was tunable and that strong polymer–CuO interactions were formed. One of the original aspects of this study is the artificial intelligence–assisted analysis of FTIR data using the Dynamic Time Warping (DTW) algorithm. Biological evaluations showed that CMC/GG/CuO NPs exhibited strong antimicrobial activity against bacteria and fungi. Furthermore, PTX-loaded CMC/GG/CuO NPs demonstrated high cytotoxicity toward cancer cells while exhibiting lower toxicity toward healthy cells, with cell death occurring predominantly via the apoptotic pathway. These findings indicate that the synthesized nanostructures are promising candidates for targeted smart drug delivery systems.