Vak'a Hamidiyye Mehmet Sadık Zaim-zade: Tenkidli transkripsiyon
Vak'a-i Hamidiyye Mehmed Sadık Zaim-zade: Criticised transcription
- Tez No: 101581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
“Vak'a-i Hamidiyye”Mehmed Sâdık Zâim-zâde tarafından yazılmış olup Süleymaniye Kütüphanesi Esat Efendi Kitaplığı 2171 numarada olup el yazması ve tek nüshadır. Eserde Sultan I. Abdülhamid Han döneminde (1774-1789) meydana gelen olaylardan bahsedilmektedir. Bu dönem içerisinde de özellikle 1202 (1787) yılında meydana gelen Osmanlı-Rus- Avusturya seferi üzerinde durulmuştur. Vak'a-i Hamidiyye'nin transkripsiyonu yapılarak ilmi değerinin tespit edilebilmesi için 1774-1789 yıllan arasında vak'anüvislik görevinde bulunan Sadullah Enverî (Tarih-i Enverî) ve Ahmed Vâsıf Efendi'nin (Vekâ'i- nâme ve Mehâsinü'l Âsâr ve Hakâikü'l Ahbâr) eserleri ile ve daha sonraki dönemlerde yazılmış olan Osmanlı Tarihi (İsmail Hakkı Uzunçarşılı), Mufassal Osmanlı Tarihi (Heyet) ve Tarih-i Cevdet (Ahmet Cevdet Paşa) ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
Vak'a-i Hamidiyye was written by Mehmed Sâdık Zâim-zâde. The only manuscript copy is in Esat Efendi Kitaplığı in Süleymaniye library. Military and political events of Sultan Abdülhamid I era (1774-1789) were the main subject matter of the book. The war of 1787 between Ottaman; Russia and Austria was dealt with in details. In this study, in order to do transcription of this Ottaman manuscript and to show it's literal importance, we compare it with the other cotemperary books such as Sadullah Enveri (Tarih-i Enveri), Ahmed Vasıf Efendi (Veka'i-nâme, Mehâsinü'l Asar ve Hakâikü'l Ahbar), Osmanlı Tarihi (İsmail Hakkı Uzunçarsılı), Mufassal Osmanlı Tarihi (Heyet), Tarih-i Cevdet (Ahmet Cevdet Pasha)