Üreme çağındaki polikistik over sendromlu kadınlardan adneksiyel kitle tespit edilen hastaların plazma metastin seviyelerinin incelenmesi
Study of metastin levels in women with pco syndrome during their reproductive period with an additional adnexial mass
  1. Tez No: 501033
  2. Yazar: NUH MEHMET ERBAKIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. AYŞE ENDER YUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarda adenksiyel kitle tespit edilenlerde plazma metastin seviyesinin, tümör markırlarıyla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bizim çalışmamızda adneksiyel kitlesi olan polikistik over sendromlu hastalarda bu molekülün miktarının, kitlenin malign olduğu durumlarda daha düşük olup tümör belirteçleri ile negatif korelasyon göstereceğini beklemekteyiz. YÖNTEM: Bu prospektif çalışma SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu izni alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Sağlık Bilimleri Üniverisitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine Şubat -Temmuz 2017 tarihleri arasında başvuran 18-49 yaş arasındaki daha önce polikistik over tanısı konmuş olan kadınlardan, muayene esnasında adneksiyal kitle tespit edilen ve adneksiyel kitlesi olmayan polikistik over sendromlu hastaların, dahil edilme kritelerlerine uymayan ve çalışmada yer almak istemeyen hastalar dışlandıktan sonra kitle tespit edilen 43, kitlesi olmayan 40 hasta incelenmiştir. Serum metastin, CA 125, CA 19-9 ve karsinoembriyojenik antijen seviyelerine bakılmıştır. İstatistiksel analiz için The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, versiyon 15) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBJECTIVE:The aim of this study was to evaluate the relation to plasma metastin level with tumor markers and the level of plasma metastin to the malignancy potential of the adnexal mass in patients with policystic over syndrome (PCOS) with adnexal mass detected. MATERIAL AND METHODS: Totally83 patients with PCOS, 40 of patients were without adnexal mass and 43 of patients were with adnexial mass, who applied to Obstetrics and Gynecology Department of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital were included to the study. Serum metastin, CA 125, CA 19.9 and carcinoembryogenic antigen levels were examined in all patients. These values were compared between those with and without the adnexal mass. The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, version 15) was used for statistical analysis.