ESG raporları ile finansal raporların ilişkisi: Aynı hesap dönemi için uyum, uyumsuzluk ve destekleyicilik durumu
The relationship between ESG reports and financial reports: alignment, discrepancy, and complementarity
  1. Tez No: 1015821
  2. Yazar: DERYA SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KARABINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel finansal ekosistemde sürdürülebilirlik odaklı yatırımların bir seçenekten ziyade zorunluluk haline gelmesi, işletmelerin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) performanslarını finansal şeffaflıkla bütünleştirmesini kaçınılmaz kılmıştır. Hazırlanan bu tez çalışması, geleneksel muhasebe doktrininde uzun süre“finansal olmayan bilgi”kategorisinde konumlandırılan ESG verilerinin, aslında işletmenin gelecekteki ekonomik başarısını, risk yönetim kabiliyetini ve piyasa değerini tayin eden stratejik“ön-finansal”(pre-financial) göstergeler olduğu tezi üzerine inşa edilmiştir. Araştırmanın temel odağı, sürdürülebilirlik beyanları ile finansal raporlama disiplini arasındaki metodolojik etkileşimin niteliğini saptamak ve bu entegrasyonun kurumsal meşruiyet üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Çalışmanın kuramsal altyapısı; Paydaş Teorisi, Meşruiyet Teorisi ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk yaklaşımları çerçevesinde kurgulanmıştır. Bu teorik perspektifler ışığında, ESG raporlamasının sadece bir halkla ilişkiler faaliyeti olmadığı, aksine bilgi asimetrisini minimize ederek sermaye maliyetini düşüren ve yatırımcı güvenini tesis eden bir mekanizma olduğu ortaya konulmuştur. Uygulama aşamasında ise, küresel lojistik sektörünün lider aktörlerinden olan DHL Group'un 2024 yılı“Birleşik Yönetim Raporu”(Combined Management Report) vaka analizi yöntemiyle derinlemesine irdelenmiştir. Bu kapsamda, şirketin Avrupa Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (ESRS) ve IFRS S2 düzenlemelerine uyum düzeyi ile yerel birimlerden merkeze veri akışını denetleyen“Global Raporlama Sistemi”gibi teknolojik doğrulama altyapılarının veri güvenilirliği üzerindeki rolü incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular; ESG beyanları ile finansal tablolar arasındaki ilişkinin kurumsal değerin korunmasında kritik bir yönetim enstrümanı haline geldiğini göstermektedir. DHL örneğinde somutlaştığı üzere, yeşil yatırım harcamalarının (CapEx) ve sosyal performans metriklerinin finansal raporlama disipliniyle aynı titizlikte doğrulanması, kurumsal güvenilirliği pekiştirmekte ve şeffaflığı bir maliyet unsuru olmaktan çıkarıp rekabet avantajına dönüştürmektedir. Sonuç bölümünde, Türkiye'deki düzenleyici otoriteler ve iş dünyası için küresel standartlara (TSRS/IFRS) uyum süreçlerinde stratejik bir yol haritası sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that sustainability-oriented investments in the global financial ecosystem have become a necessity rather than an option has made it inevitable for enterprises to integrate their environmental, social, and governance (ESG) performance with financial transparency. This thesis is constructed on the premise that ESG data, which has long been categorized as“non-financial information”in traditional accounting doctrine, is in fact a set of strategic“pre-financial”indicators that determine the future economic success, risk management capability, and market value of an enterprise. The primary focus of the research is to ascertain the nature of the methodological interaction between sustainability disclosures and the financial reporting discipline, and to analyze the effects of this integration on corporate legitimacy. The theoretical framework of the study is formulated within the context of Stakeholder Theory, Legitimacy Theory, and Corporate Social Responsibility approaches. In light of these theoretical perspectives, it has been demonstrated that ESG reporting is not merely a public relations activity, but rather a mechanism that reduces the cost of capital and establishes investor confidence by minimizing information asymmetry. In the practical application phase, the 2024“Combined Management Report”of DHL Group, one of the leading actors in the global logistics sector, was examined in depth using the case study method. Within this scope, the company's level of compliance with European Sustainability Reporting Standards (ESRS) and IFRS S2 regulations, as well as the role of technological verification infrastructures such as“ Global Raporlama Sistemi ”that monitor data flow from local units to the center, were investigated regarding data reliability. The findings obtained from the research indicate that the relationship between ESG disclosures and financial statements has become a critical management instrument for preserving corporate value. As exemplified in the DHL case, the verification of green capital expenditures (CapEx) and social performance metrics with the same rigor as the financial reporting discipline reinforces corporate credibility and transforms transparency from a cost element into a competitive advantage. In the conclusion section, a strategic roadmap is presented for regulatory authorities and the business world in Turkey regarding the processes of alignment with global standards (TSRS/IFRS).