Türk seçim hukukunda adaylık ve seçim propagandasının sınırları
Candidacy and limits of propaganda in Turkish election law
- Tez No: 1015822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türk seçim adaylık süreciyle seçim propagandası arasındaki ilişki ve seçim propagandasının hukuki sınırları incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, seçim propagandasının yalnızca siyasal iletişim faaliyeti olarak değil; aynı zamanda anayasal haklar, demokratik seçim ilkeleri ve kamu düzeniyle doğrudan bağlantılı hukuki yönleri açısından değerlendirilmesidir. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde çalışmanın merkezi olan propaganda kavramı ele alınmış; propagandanın tarihsel gelişimi, amaç ve işlevleri, türleri ve geleneksel araçlardan model araçlara değin propaganda araçları anlatılmıştır. Ayrıca siyasal propaganda ile seçim propagandası arasındaki farklar ortaya konulmuş ve seçim propagandasının temel unsurları değerlendirilmiş, seçim propagandasının seçimlerde aday olan kişilerle birebir bağlantılı bir faaliyet olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. kinci bölümde Türk seçim hukukunda adaylık süreci incelenmiş; milletvekilliği, Cumhurbaşkanlığı ve mahalli idareler seçimlerinde aday olma koşulları, aday belirleme yöntemleri, bağımsız adaylık, aday olmak isteyenlerin görevden çekilme zorunluluğu ile adaylığa ilişkin diğer usuller açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca adaylık süreciyle seçim propagandası arasındaki bağlantı değerlendirilerek adayların propaganda faaliyetlerinin hukuki zemini ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise seçim propagandasının hukuki niteliği ile temel hak ve özgürlüklerle ilişkisi incelenmiş; propaganda serbestisi, propaganda yasakları, yaptırım ve denetim mekanizmaları 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun başta olmak üzere ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilmiştir. Son olarak seçim propagandasına ilişkin güncel hukuki sorunlar ele alınmış; adayların propaganda imkanlarındaki eşitsizlikler, kamu iii gücünün tarafsızlığına ilişkin tartışmalar, dijital çağda seçim propagandası yapılırken karşılaşılan hukuki sorunlar ele alınmış ve çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the candidacy process and election propaganda in Turkish election law, as well as the legal limits of election propaganda. The main purpose of the study is to evaluate election propaganda not only as a political communication activity, but also in terms of its legal aspects directly connected with constitutional rights, democratic electoral principles, and public order. In this context, the first chapter focuses on the concept of propaganda, which constitutes the central subject of the study; the historical development of propaganda, its purposes and functions, its types, and propaganda tools ranging from traditional methods to modern digital instruments are discussed. In addition, the differences between political propaganda and election propaganda are examined, the fundamental elements of election propaganda are evaluated, and it is emphasized that election propaganda is an activity directly related to candidates participating in elections. The second chapter analyzes the candidacy process under Turkish election law. Within this framework, the qualifications for candidacy in parliamentary, presidential, and local elections, methods of candidate nomination, independent candidacy, the obligation of resignation from public office for prospective candidates, and other procedures related to candidacy are explained. Furthermore, the relationship between the candidacy process and election propaganda is evaluated, and the legal basis of candidates' propaganda activities is established. The third chapter examines the legal nature of election propaganda and its relationship with fundamental rights and freedoms. In this regard, the freedom of propaganda, propaganda prohibitions, sanctions, and supervisory mechanisms are analyzed primarily within the framework of Law No. 298 on the Basic Provisions of v Elections and Electoral Registers and other relevant legislation. Finally, current legal issues concerning election propaganda are discussed, including inequalities in candidates' propaganda opportunities, debates regarding the neutrality of public authorities, and legal problems arising from election propaganda activities in the digital age, and various solution proposals are presented.