Demokratik kent yönetimi ve kadınların kentsel politikalara katılımı: Barselona örneği
Democratic urban governance and women participation in urban policies: The case of Barcelona
  1. Tez No: 1015820
  2. Yazar: BEYZA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Hukuk, Siyasal Bilimler, Public Administration, Law, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Demokratik kent yönetimi, kente ilişkin alınacak kararlarda kentte yaşayanların fikirlerinin alınarak, kenti paylaşanların farklılaşan ihtiyaç ve taleplerine uygun olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kişilerin kendi sesleriyle konuşabildiği, farklı fikirlerin müzakere edilebildiği ve karşıtlıkların bir aradalığının tesis edilebildiği, herkese ulaşan, farklı cinsiyet, sınıf ve gruplara aynı kamusal diyaloğa katılma fırsatı veren katılımcı bir yönetimdir. Kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikler yapısal olduğundan ve dolayısıyla hayatımızın her alanını oluşturduğundan, kamu politikaları cinsiyet açısından tarafsız değildir. Dolayısıyla politikaların tasarlanması, oluşturulması ve uygulanması sırasında toplumsal cinsiyet perspektifinin dahil edilmesi vatandaşlar üzerindeki sonuçlarını etkileyecektir. Barselona, cinsiyet adaleti politikalarının uygulanması konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Barselona Kent Konseyi 2015 yılında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi'nin (Departamento de Transversalidad de Género) kurulması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesine yönelik belirli bir hükümet tedbirinin onaylamıştır. Barselona Kent Konseyi'nde toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin, Toplumsal Cinsiyet Adaleti Planı I (2016-2020) ve Cinsiyet Adaleti Planı II (2021-2025) toplumsal cinsiyet perspektifinin tüm belediye politikalarına, kamu politikası döngüsünün tüm aşamalarına dahil edilmesini içermektedir. Bu şekilde toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin olmadığı adil ve eşitlikçi bir kent teşvik edilmektedir. Cinsiyet eşitsizliğinin farklı eşitsizlik eksenleriyle ve özellikle sosyal sınıf, yaş, ulusal köken, dini inanç, idari statü, etnik köken, işlevsel çeşitlilik, cinsiyet kimliği veya cinsel yönelim ile olan ilişkisini dikkate alan yaklaşım demokratik katılımı teşvik etmektedir. Bu araştırma, Ocak 2023'te Avrupa Demokrasi Başkenti seçilen Barselona'da, bir sene boyunca (Ekim 2023-Ekim 2024) demokrasi başkentliği yapacak olan Barselona Kent Konseyi'nin kentte toplumsal cinsiyete odaklanan katılım mekanizmaları incelemektedir. Bu araştırmada, kadınların katılımı kamu politikası özelinde ele alınarak, kadınların kentsel politikalara katılım mekanizmalarını geliştiren, demokratik inovasyonu kuran, kamu politikalarında toplumsal cinsiyet eşitliğini uygulamaya geçiren Barselona kentinin kamu politikaları analiz edilecektir. Araştırma kapsamında, kamu politikası aktörleri olan politika yapıcılar, kadın sivil toplum kuruluşları ve politikalara dahil olan kadınlar ile nitel görüşmeler yapılarak demokratik kent göstergeleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Democratic urban governance refers to a participatory management approach that ensures the inclusion of residents' voices in decision-making processes concerning the city. It aims to address the diverse needs and demands of those who share the urban space by fostering gender equality, enabling individuals to speak for themselves, facilitating the negotiation of differing opinions, and establishing a coexistence of opposing perspectives. This governance model aspires to be accessible to all, offering individuals across different genders, social classes, and groups equal opportunities to participate in the same public dialogue. Given that inequalities between women and men are structural and thus embedded in every aspect of life, public policies are not gender-neutral. Consequently, incorporating a gender perspective into the design, formulation, and implementation of policies influences their outcomes for citizens. Barcelona has a long-standing commitment to implementing gender justice policies. In 2015, the Barcelona City Council established the Department of Gender Mainstreaming (Departamento de Transversalidad de Género) and approved a specific government measure aimed at promoting gender equality. The Council's policies on gender equality are embodied in the Gender Justice Plan I (2016–2020) and the Gender Justice Plan II (2021–2025), which seek to integrate a gender perspective into all municipal policies and across all stages of the public policy cycle. Through this approach, the city promotes a just and equitable urban environment free from gender inequalities. By considering how gender inequality intersects with other axes of inequality particularly social class, age, national origin, religious belief, administrative status, ethnic background, functional diversity, gender identity, and sexual orientation the city advances democratic participation. This study examines the gender-focused participatory mechanisms of the Barcelona City Council, which was selected as the European Capital of Democracy in January 2023 and will hold this title for one year (October 2023–October 2024). The research focuses on women's participation in public policy, analyzing the policies of Barcelona that foster women's engagement in urban policymaking, establish democratic innovation, and implement gender equality in public policies. Through qualitative interviews with policy actors including policymakers, women's civil society organizations, and women involved in policymaking this study will develop democratic urban indicators.