Human and nonhuman nature relationships in Irish folk and fairy tales
İrlanda halk ve peri masallarında insan ve insan dışı doğa ilişkileri
  1. Tez No: 1015826
  2. Yazar: MELİS KILINÇAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKILLI, DOÇ. DR. SELİN ŞENCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
On dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başında İrlanda'da edebiyatın ortaya çıkışı ve yeniden canlanması, İrlanda Edebiyatı Yeniden Canlanma hareketinin başlamasıyla bağlantılıydı. Bu hareket, İrlanda edebiyatı için yeni ve kalıcı bir çağ başlatmak amacıyla, 1893 Gaelic League'in ruhundan ve Gaelic dilinin yeniden canlanmasından ilham alarak İrlanda dilini ve kültürünü savunmayı amaçlıyordu. William Butler Yeats, Lady Gregory ve Douglas Hyde gibi bu hareketin önde gelen yazarları, İrlanda halk masallarını ve peri masallarını toplamak ve yaymak için yaptıkları yenilikçi ve koruyucu çabalarla ülkelerinin, dönemlerinin ve kültürlerinin gelişiminde önemli bir etki yarattılar. Bu tez, on dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başında İrlanda halk masallarında ve peri masallarında tasvir edilen insanlar ve insan olmayan doğa arasındaki karmaşık ilişkileri inceleyecektir. Bu tezde kullanılan başlıca kaynaklar W. B. Yeats'in Fairy and Folk Tales of the Irish Peasantry (1890), Lady Gregory'nin Visions and Beliefs in the West of Ireland (1920) ve Douglas Hyde'ın Beside the Fire (1890) adlı eserleridir. Bu tezin temel hipotezi, İrlanda halk masalları ve peri masallarında insanlar ve doğa arasında bir ilişki olduğunu ve bu masalların doğayı, hayvanları ve doğaüstü varlıkları pasif arka plan unsurları olarak değil, anlatının anlamında aktif katılımcılar olarak sunduğunu, insan kimliğini ve deneyimini şekillendirdiğini öne sürmektedir. Sonuç olarak, tüm bulgular, İrlanda halk masalları ve peri masallarında, insan ve insan dışı doğanın ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş olarak tasvir edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence and revival of literature in Ireland at the end of the nineteenth century and the beginning of the twentieth century was linked to the start of the Irish Literary Revival movement. This movement aimed to defend the Irish language and culture, drawing inspiration from the spirit of the 1893 Gaelic League and the revival of the Gaelic language, with the goal of ushering in a new and enduring era for Irish literature. Leading writers of this movement, such as William Butler Yeats, Lady Gregory, and Douglas Hyde, had a significant impact on the development of their country, their era, and their culture through their innovative and protective efforts to collect and disseminate Irish folk and fairy tales. This thesis will examine the complex relationships between humans and nonhuman nature depicted in Irish folk and fairy tales at the end of the nineteenth century and the beginning of the twentieth century. The primary sources used in this thesis will be William Butler Yeats' Fairy and Folk Tales of the Irish Peasantry (1890), Lady Gregory' Visions and Beliefs in the West of Ireland (1920), and Douglas Hyde's Beside the Fire (1890). The analysis conducted has demonstrated how meaning is constructed in narratives. The main hypothesis underlying this thesis is that there is a relationship between humans and nature in Irish folk and fairy tales, and that nature, animals, and supernatural beings are depicted not as background information in narratives, but as elements that contribute to the creation of meaning in narratives for the construction of human identity. In conclusion, all the findings indicate that in Irish folk and fairy tales, the human and nonhuman worlds are depicted as inseparably intertwined.