Hemşirelik öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerilerinin klinik karar vermede özgüven ve anksiyeteyi yordama düzeylerinin incelenmesi
Investigation of nursing students creative thinking skills prediction levels of self-confidence and anxiety in clinical decision making
  1. Tez No: 1015846
  2. Yazar: CANSU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerilerinin klinik karar vermede özgüven ve anksiyeteyi yordama düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Ocak 2025 – Haziran 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İzmir Bakırçay Üniversitesinin hemşirelik bölümünde eğitim gören; 2, 3 ve 4. Sınıf 255 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri yüz yüze veri toplama yöntemi ile sınıf ortamında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu, Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği, Hemşirelikte Klinik Karar Verme Özgüven ve Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için İzmir Bakırçay Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan izin alınmış ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelik öğrencilerinden bilgilendirmiş gönüllü olur formu yoluyla onay alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS-24 istatistik programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı veriler, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21.27±2,38 olup %69.'u kız (n=177), % 41.6'sı (n=106) 2. Sınıf öğrencisidir. Araştırmaya katılan öğrencilerin Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği toplam puanı 91.97+14.15'tir ve öğrencilerin yaratıcı düşünme eğilimlerinin ortalamanın üzerinde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelikte Klinik Karar Verme Özgüven Ölçeği toplam puanı 104,20+25,23 ve Hemşirelikte Klinik Karar Verme Anksiyete Ölçeği toplam puanı 71.51+25.61'dir. Sonuç olarak hemşirelik öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerilerinin hemşirelik öğrencilerinde klinik karar vermede özgüveni arttırdığı ve anksiyeteyi anlamlı düzeyde azalttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive, comparative, and cross-sectional study to examine the extent to which nursing students' creative thinking skills predict self-confidence and anxiety in clinical decision-making. The study was conducted between January 2025 and June 2025. The study sample consisted of 255 nursing students in their 2nd, 3rd, and 4th years enrolled in the nursing department at İzmir Bakırçay University. Data were collected in the classroom setting using a face-to-face data collection method. The Student Demographic Information Form, the Marmara Creative Thinking Tendencies Scale, and the Clinical Decision-Making Confidence and Anxiety Scale in Nursing were used to collect the data. To conduct the study, approval was obtained from the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee at İzmir Bakırçay University, and informed consent was obtained from the nursing students who agreed to participate via an informed consent form. SPSS-24 statistical software was used to analyze the data. Descriptive statistics, including frequency, percentage, mean, and standard deviation, were used to evaluate the data. The results of the study revealed that the mean age of the participating students was 21.27 ± 2.38; 69% were female (n = 177), and 41.6% (n = 106) were second-year students. This study was conducted as a descriptive, comparative, and cross-sectional study to examine the extent to which nursing students' creative thinking skills predict self-confidence and anxiety in clinical decision-making. The study was conducted between January 2025 and June 2025. The study sample consisted of 255 nursing students in their 2nd, 3rd, and 4th years enrolled in the nursing department at İzmir Bakırçay University. The mean total score of the Marmara Creative Thinking Tendencies Scale for the participating students was 91.97 ± 14.15, indicating that their creative thinking tendencies were above average. The total score on the Clinical Decision-Making Self-Confidence Scale in Nursing was 104.20 ± 25.23, and the total score on the Clinical Decision-Making Anxiety Scale in Nursing was 71.51 ± 25.61. In conclusion, it was found that nursing students' creative thinking skills increase their confidence in clinical decision-making and significantly reduce anxiety.