Preinvaziv lezyonu olup LEEP/konizasyon cerrahisi planlanan hastaların preop elastografisi ile postop spesmenlerin ilişkisi
The relationship between preoperative elastography and postoperative specimens in patients with preinvasive lesions planned for LEEP/coniization
  1. Tez No: 1015847
  2. Yazar: FEYZA BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA BAKİ ERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu, servikal preinvaziv lezyonların ve serviks kanserinin gelişiminde temel rol oynayan etkenlerden biridir. Servikal intraepitelyal neoplazilerin tanısında kolposkopi eşliğinde biyopsi altın standart yöntem olarak kabul edilmekle birlikte klinik yaklaşımda hasta konforunu olumsuz etkilemesi ve invaziv bir işlem olması nedeniyle non-invaziv tamamlayıcı yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, servikal preinvaziv lezyon nedeniyle LEEP veya konizasyon cerrahisi planlanan hastalarda preoperatif dönemde yapılan shear wave elastografi (SWE) ölçümlerinin postoperatif histopatolojik sonuçlarla ilişkisi ve bu ölçümlerin cerrahi komplikasyonlar, özellikle kanama ve ağrı üzerindeki öngörücü değerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kolposkopik biyopsi sonucuna göre LEEP veya konizasyon planlanan 30–65 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Hastaların klinik ve demografik verileri, HPV tipleri, servikovajinal sitoloji sonuçları, biyopsi sonuçları kaydedilmiştir. Tüm hastalara preoperatif dönemde transvajinal ultrasonografi eşliğinde SWE uygulanmış, serviksin anterior ve posterior dudaklarından çoklu ölçümler alınarak kilopascal (kPa) cinsinden kaydedilmiştir. Demografik veriler, klinik özellikler, HPV tipleri, sitoloji ve biyopsi sonuçları ile postoperatif patoloji, ağrı ve kanama miktarları değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde parametrik olmayan testler kullanılmış, CIN 2 ve üzeri patolojiler (CIN2+) saptanan lezyonların öngörülmesinde elastografinin tanısal performansı ROC analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Servikal elastografi ölçümleri ile histopatolojik sonuçlar karşılaştırıldığında özellikle CIN3 lezyonlarda elastografik ölçümlerde artış eğilimi izlenmiştir. ROC analizi sonucunda elastografinin CIN2+ lezyonları ayırt etmede posterior lip ölçümleri için AUC değeri ROC=0,55 olarak bulunmuş olup, bu değerin düşük düzeyde ayırt edicilik sağladığı görülmektedir. Elastografi ölçümlerinin postoperatif kanama ve ağrı ile ilişkisi sınırlı düzeyde bulunmuştur. Bulgular, yüksek duyarlılık ve düşük özgüllük kombinasyonu, elastografinin özellikle yüksek dereceli lezyonları dışlamada kullanılabilecek bir teknik olabileceğini düşündürmektedir. Shear wave elastografinin servikal preinvaziv lezyonların değerlendirilmesinde tek başına yeterli bir tanı yöntemi olmadığı, ancak yüksek duyarlılığı sayesinde tarama ve ön tanı aşamasında yardımcı bir araç olarak kullanılabileceğini ortaya koyulmuştur. Sonuç: Servikal shear wave elastografi, servikal preinvaziv lezyonların değerlendirilmesinde non-invaziv, objektif ve tekrarlanabilir bir yöntem olarak klinik pratiğe katkı sağlayabilecek potansiyele sahip bir yöntemdir. Servikal elastografinin sitoloji, HPV genotiplemesi ve kolposkopik v bulgular ile birlikte çok parametreli bir yaklaşım içerisinde değerlendirilmesi daha uygun görünmektedir. Klinik kullanımının standardize edilebilmesi için ölçüm protokollerinin belirlenmesi ve daha geniş, çok merkezli çalışmalar ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Human Papilloma Virus (HPV) infection is one of the main etiological factors in the development of cervical preinvasive lesions and cervical cancer. Although colposcopy-guided biopsy is considered the gold standard for the diagnosis of cervical intraepithelial neoplasia, there is a need for non-invasive complementary methods due to its invasive nature and its negative impact on patient comfort in clinical practice. This study aimed to evaluate the relationship between preoperative shear wave elastography (SWE) measurements and postoperative histopathological results, as well as the predictive value of these measurements for surgical complications, particularly bleeding and pain, in patients scheduled for LEEP or conization due to cervical preinvasive lesions. Materials and Methods: Patients aged 30–65 years who were scheduled for LEEP or conization based on colposcopic biopsy results were included in the study. Clinical and demographic data, HPV types, cervicovaginal cytology results, and biopsy findings were recorded. All patients underwent preoperative SWE using transvaginal ultrasonography, and multiple measurements were obtained from the anterior and posterior cervical lips and recorded in kilopascals (kPa). Elastography measurements were compared with histopathological findings, as well as postoperative pain and bleeding amounts. Non-parametric tests were used for statistical analysis, and the diagnostic performance of elastography in predicting CIN2+ lesions was evaluated using receiver operating characteristic (ROC) analysis. Results: When cervical elastography measurements were compared with histopathological results, an increasing trend in elastographic stiffness values was observed, particularly in CIN3 lesions. ROC analysis revealed that the AUC value for posterior lip measurements in distinguishing CIN2+ lesions was 0.55, indicating a low discriminative ability. The relationship between elastography measurements and postoperative bleeding and pain was found to be limited. However, the combination of high sensitivity and low specificity suggests that elastography may be useful in ruling out high-grade lesions. Shear wave elastography was found to be insufficient as a standalone diagnostic method for cervical preinvasive lesions but may serve as a supportive tool in screening and preliminary evaluation due to its high sensitivity. Conclusion: Cervical shear wave elastography has the potential to contribute to clinical practice as a non-invasive, objective, and reproducible method in the evaluation of cervical preinvasive lesions. However, rather than being used as a standalone diagnostic tool, it should be considered as part of a multiparametric approach together with cytology, HPV genotyping, and vii colposcopic findings. Further large-scale, multicenter studies and the establishment of standardized measurement protocols are required to define its role in clinical practice.