Yılmaz Özakpınar'da insan kültür ve medeniyet
Human culture and civilization in Yilmaz Özakpinar
  1. Tez No: 1015858
  2. Yazar: EMRE KISA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca kültür ve medeniyetlerin doğup büyümesine, gelişip şekillenmesine neden olan etkenlerden bahsetmek mümkündür. İnsan üretken bir varlıktır. İnanç veya yüksek ahlaki ve idealler etrafında şekillenip ilke oluşturarak kültür ve medeniyet inşa edebilir. Aynı şekilde düşünce etrafında toplanıp bir değer üretebilir. Yine aynı şekilde sadece hayati fonksiyonları yerine getirmek için bir araya gelip varlığını sürdürüyor olabilir. Asırlar sonra gelişen büyüyen veya tarihe karışmış veya yaşayan kültür ve medeniyetler incelendiğinde bulunduğu boyuta göre aydınlar tarafından tasnif edilmiştir. Kendi kategorilerine göre medeniyetlerin medeniyet düzeylerini birbirlerine göre karşılaştırmakla kalmayıp gelişmişlik düzeyleriyle de alakalı derecelendirme gereksinimi duymuşlardır. Tam bu noktada gelişmişlik düzeylerinin hangi özelliklere göre kıstas alınması hakkındaki görüşlerini bildiren bir mütefekkirimiz vardır. Değişmeyen, değişmemesi gereken ilkelerden bahsedip kültür değişmeleri konusunda özellikle ahlak ve inancı temel almıştır. İlericiğin ve gelişmişliğin gözle görülür şeyler olmasından ziyade insanın ahlak ve inanç değerleriyle kaim olduğu gerçeğini anlatmıştır. İnsana, kültüre, medeniyete değinen Yılmaz Özakpınar 2022'de vefat etmiştir. Eğitimci ve yazar kimliğiyle çok yönlü aydınlarımızdan biridir. Genel anlamda psikoloji alanındaki bilimsel eserleriyle ön plana çıkan Özakpınar kültür ve medeniyet konularındaki eserleri ve düşüncelerinde de oldukça etkili tespitlerden bahsetmiştir. Biz ise bu çalışmada mütefekkirimiz Yılmaz Özakpınar'ın önce insan, sonra kültür ve medeniyet alanındaki tespitlerini inanç ve ahlak anlamında kaynaklık etmesi bakımından incelenmesine katkıda bulunmayı hedefledik. Kültür ve medeniyet alanında dönemin bazı mütefekkirleriyle karşılaştırarak bir sonuca varmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Throughout history, it's possible to discuss the factors that have caused cultures and civilizations to be born, grow, develop, and take shape. Humans are productive beings. They can build cultures and civilizations by shaping themselves around beliefs or high moral ideals and forming principles. Similarly, they can come together around an idea and produce value. Or, conversely, they may simply come together to fulfill vital functions and maintain their existence. Centuries later, when cultures and civilizations that have developed, grown, faded into history, or are still alive are examined, they are classified by intellectuals according to their level. They not only compare the levels of civilization according to their own categories but also feel the need to grade them in relation to their level of development. At this point, we have a thinker who expressed his views on which characteristics should be used as criteria for determining levels of development. He spoke of unchanging principles that should not change, and particularly based his discussion of cultural change on morality and belief. He explained that progress and development are not merely visible things, but rather depend on the moral and belief values of humanity. Yılmaz Özakpınar, who addressed humanity, culture, and civilization, passed away in 2022. Yılmaz Özakpınar is one of our multifaceted intellectuals, known for his work as an educator and writer. While generally recognized for his scientific works in the field of psychology, his writings and thoughts on culture and civilization also offer highly influential insights. In this study, we aim to contribute to the examination of Yılmaz Özakpınar's observations, first on humanity, then on culture and civilization, in terms of their role as sources of faith and morality. We intend to reach a conclusion by comparing his views with those of some contemporary thinkers in the field of culture and civilization.