Diyarbakır ili kavun ve karpuz ekim alanlarında zararlı Aphis gossypii glower (Homoptera: Aphididae) ve predatörlerinin populasyon gelişmesinin saptanması
  1. Tez No: 77786
  2. Yazar: MUSA BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZ Yüksek Lisans Tezi DİYARBAKIR İLİ KAVUN VE KARPUZ EKİM ALANLARINDA ZARARLI Aphis gossypii Glover (Homoptera: Aphididae) VE PREDATÖRLERİNİN POPULASYON GELİŞMESİNİN SAPTANMASI Musa BÜYÜK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı 1998, Sayfa: 62 Bu çalışma, 1997-1998 yıllarında Diyarbakır ili kavun ve karpuz ekim alanlarında zararlı olan Aphis gossypii Glover (Homoptera: Aphididae) ve predatörlerinin populasyon gelişmesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma her iki yılda 3 farklı tarlada yürütülmüş olup, A. gossypii'nin populasyon gelişmesi silindirik sarı yapışkan tuzaklar, sarı renkli su tuzakları ve gözle kontrol yöntemleriyle; predatörlerin populasyon gelişmesi ise gözle kontrol, çukur tuzak (pitfall) ve atrap kullanılarak belirlenmiştir. Her iki yılda da A. gossypii bulaşıklığı, kavun ve karpuz tarlalarında bitkilerin 5-6 yapraklı olduğu haziran sonunda görülmüştür. 1997 yılında sarı yapışkan tuzaklar ve san renkli su tuzaklarında A. gossypii' nin 3; gözle kontrol yönteminde ise 2 tepe noktası oluşturduğu ve en yüksek yoğunluğa temmuz ayı sonu ile ağustos ayı başında ulaştığı saptanmıştır. 1998 yılında ise 1997 yılma göre dikkati çekecek bir yoğunluğa rastlanmamıştır.A gossypii populasyonunun yükselmesiyle birlikte Hyperaspis quadrimaculatus Red, Adonia variegata (Goeze), Scymnus spp., Deraeocoris punctulatus Fn., Piocoris luridus Fr., Nabis pseudof erus Rem. Campylomma diversicornis Rt.ve Leucopis sp. gibi predatörlerin de populasyon artışı gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kavun ve Karpuz, A gossypii'nin Populasyon Gelişimi, A gossypii'nin Predatörleri.
Özet (Çeviri)
VI Master Thesis DETERMINATION OF POPULATION DEVELOPMENT OF Aphis gossypii Glover (Homoptera: Aphididae) AND ITS PREDATORS ON MELON AND WATERMELON CULTIVARS IN DİYARBAKIR PROVINCE Musa BÜYÜK Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection 1998, Page: 62 This study was done to determine the population development of Aphis gossypii Glover (Homoptera: Aphididae) and its predators on melon and watermelon cultivars in Diyarbakır province in 1997-1998. The population development of A gossypii was studied by using cylender sticky yellow traps, water filled yellow trays and leaf count methods in three different fields; the predators population development was determined by using leaf samples, pitfall and standard insect net methods in both two years. In both years the first infestation of A gossypii was found on melon and watermelon fields while the plants have 5-6 leaves stages in the end of June. It was determined 3 peaks of A gossypii in both sticky yellow traps and water filled yellow trays; 2 peaks in leaf count method and the population reached its maximum level in the end of July and the begining of August. It was not found an important population of A gossypii considering to 1997 in 1998.vii It was determined that the population of predators such as Hyperaspis quadrimaculatus Red., Adonia variegata (GoezeJ, Scymnus spp., Deraeocoris punctulatus Fn., Piocoris luridus Fr., Nabis pseudoferus Rem. Campylomma diversicornis Rt. and Leucopis sp. increased while the A. gossypii population increased. KEYWORDS: Melon and Watermelon, Population Development of A gossypii, Predators of A. gossypii