1940 toplumcu gerçekçi Türk şiirinin Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatında yeri
1940 the place of realistic Turkish poem in the Turkish literature of republic term
  1. Tez No: 101586
  2. Yazar: CANAN BERHUMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma Kırk Kuşağının Cumhuriyet dönemi Türk şiirindeki yerinin belirginleştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, 1923-1950 yıllan arsında Türkiye'nin siyasal, sosyal ve kültürel durumu hakkında kısaca bilgi verdikten sonra bu süreçte Türk şiirinin genel durumunu ve toplumcu gerçekçi şiir anlayışının Türkiye'deki tarihçesini anlattık. Birinci bölüm,“Kırk Kuşağı'nın Şair Kadrosu”ve“Kırk Kuşağı'nın Oluşumu”alt başlıklarını taşımaktadır, ikinci bölümde“Kırk Kuşağı 'nm Dönem İçindeki Yeri”,“Kırk Kuşağı'nın Çağdaşı Olan Diğer Şairleri Değerlendirişi”,“Kırk Kuşağı Nazım Hikmet İlişkisi”,“Kırk Kuşağı Garip İlişkisi”konularına açıklık getirmeye çalıştık. Üçüncü bölümü ise Kırk Kuşağı şiirinin içerik ve biçimsel bakımdan değerlendirilişine ayırdık. Kırk Kuşağı şairlerinin 1940-1950 yıllan arasında yazdıklan şiirlerinde on altı tema saptadık. Bu temalan işleniş sıklığına göre şu şekilde sınıflandırabiliriz: Yoksul, sıradan insan, H Dünya Savaşı, sosyal eleştiri, yaşama sevinci, Hüzün, iç sıkıntısı, sıla özlemi, öte duygusu, şiir sanatı, umut, aşk, sürgün, geçmiş özlemi, ölüm, hürriyet özlemi, insan sevgisi ve İstanbul'dur. Kırk Kuşağı şairleri, bu şiirlerin büyük bir bölümünde serbest şiir tarzım kullanmışta-. İmgesiz anlatımı tercih eden Kırk Kuşağı şairleri, şiirleştirme tekniği olarak devrik cümle, ironi, eksiltili anlatan, tahkiyen* anlatan ve mektup formunu kullanmışlardır.182 Kırk Kuşağı şairleri, düzyazılarında Nazım Hikmet'e olan yakınlıklarını sık sık vurgulamalarına rağmen gerek anlatım tekniği gerekse şiirlerinde kullandıkları biçim bakımından Nazım Hikmet'ten uzaktırlar.
Özet (Çeviri)
This study is made to become clear the place of Turkish Poem in the Republic Term. Our study is consist of three section. In introduction, between 1923 and 1950, after the information about the position of Turkey's political,social and cultural are given. In this time, we talked about the usual position of Turkish poem and Socialist Realist Poetry Historical in Turkey. First section includes“The poet list of 40 generation”. In second section, we tried to become explane 'The place of 40 generation in term“,”The 40 generation evaluation of other poets“,The relation between the 40 generation and Nazım Hikmet”,“The strange relation of the 40 generation”. We seperated the third section for the content and the formal of the 40 generation. We determined sixteen subjects about the poets of 40 generation's poems between 1940 and 1950. We classify these subjets according to the frequent work:Poor,common people,2. word war,social criticism,the love of life,melancholy,distress,the aspiration home place,the fture,the art of poem,hope,love,exile,the aspiration of past,death,the aspiration of freedom. people love and Istanbul. The poets of 40 generation used the kind of free poem in the great section of these poems. The poets of 40 generation who prefer the imaginess exposition,used the folded exposition,ironic exposition,minued exposition and brief form.184 Although the poets of 40 generation often emphasizes the proximity which is Nazım Hikmet abot the technique of exposition and the form which they use in their poems.