1980 sonrası değişimler ışığında personel yönetiminde yaşanan sorunların belediyelere yansıması -Mersin örneği-
  1. Tez No: 101585
  2. Yazar: AYTÜL GÜNEŞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUR ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
199 ÖZET Bu çalışmada, 1980 sonrası dönemde personel yönetiminde yaşanan değişmelerle, geleneksel personel yönetimi anlayışından insan kaynaklan yönetim anlayışına geçiş süreci ile birlikte ortaya çıkan sorunlar tartışılmakla birlikte Mersin örneğinde belediyelerde çalışan personelin yaşadığı sorunlar incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma kuramsal ve ampirik olmak üzere iki yönlü bir araştırmaya dayanmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde, personel yönetimine ilişkin kuramsal çalışmalara yer verilmiş, geleneksel personel yönetiminde var olan ilkeler, sistemler, uygulamalar bir bütünsel yaklaşım içinde değerlendirilmiş ve 1980'lerden başlayarak, ekonomik yeniden yapılanma kapsamında uygulanan yeni liberal politikaların -yeni sağ- ve buna bağlı yapısal dönüşümlerin kamu personel yönetimi üzerinde yarattığı etkiler ve bu etkilerin çalışanlara yansımaları tartışılmıştır. Çalışmanın ampirik araştırmaya dayalı üçüncü bölümünde, 1980 sonrası değişimlerden olumsuz biçimde etkilenen belediye çalışanlarının yaşadığı sorunlara ilişkin Mersin Büyükşehir ve Yenişehir, Akdeniz, Toroslar alt kademe belediyelerinde ve Mezitli belediyesinde yapılmış anket ve görüşmelerden elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Bu alan araştırması, 1980 sonrası dönemde yaşanan değişimlerin, Mersin belediyelerinde de çalışan personelin sorunlarının daha da artması şeklinde yansımaları olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çalışanların sorunlarının200 çoğaldığı bu dönemde, belediyelerde de bu sorunların artmasının en önemli nedenlerinden birinin, belediyelerde uygulanan personel politikaları, diğerinin ise personel yönetimini olumsuz etkileyen özelleştirme uygulamaları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
201 SUMMARY In this study, the problems facing the personnel of municipalities are trying to be investigated taking Mersin as an example, while changes in the personnel management after 1980 and problems that have arisen in the transition from traditional personnel management to human resources management are discussed. The study depends on a two-sided research, one theoretical and the other empirical. In the first and second parts, theoretical studies about personnel management are analyzed; principles, systems and practices of traditional personnel management are evaluated by a holistic approach; and effects of neoliberal (new right) policies practised within the scope of economic restructuring from 1980 onwards and corresponding structural transformations on public personnel management and the reflections of these effects on the workers are discussed. In the third part which has an empirical character, data are analyzed which is based on interviews and questionaires concerning problems of municipality workers negatively affected by post- 1980 developments, and conducted in Mersin Büyükşehir, Yenişehir, Akdeniz, Toroslar and Mezitli municipalities. This field research has discovered that post- 1980 developments have reflections as an increase in the problems facing personnel of Mersin municipalities. It is discovered that in this period when problems of workers have generally deepened, one of the reasons that this is also the case in municipalities is the personnel policies of municipalities, while privatization practies negatively affecting personnel management is the other.