Kent yönetimine katılım ve Türkiye'de Yerel Gündem 21 uygulamaları
Participation in local government and implementation of Local Agenda 21 in Turkey
- Tez No: 101587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Genel anlamda katılma, demokratik değer ve süreçlerin toplumda benimsenmesini ve demokrasinin işlerlik kazanmasına yönelik bir kavramlar ve uygulamalar bütününü ifade etmektedir. Bu bağlamda katılma gelişmiş ya da gelişmekte olan ayrımı yapmadan bütün toplumlarda güncelliğini korumaktadır. Antik Yunan'dan günümüze sorun olan ve söylem düzeyinde tersi savunulsa da, gün geçtikçe uygulamaları daralan katılım kavramı, kent yönetimi açısından incelendiğinde, kent politikası oluşturulurken kimin karar verdiği, kimler tarafından uygulandığı, verilen bu kararların denetlenmesinin kimler tarafından yapıldığı önem kazanmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde öncelikle kent yönetimine katılım kavramı ve uygulanabilirliği kavramsal çerçevede tartışılmıştır, ikinci aşamada günümüzün popüler terimlerinden olan küreselleşme kavramının etkileri ekonomik, sosyal ve yönetsel boyutları ile incelenmiş, bu süreçte yaşanan özelleştirme, devletin küçültülmesi gibi politikaların katılımcı süreçlere etkileri üzerinde durulmuştur. Son aşamada ise Rio Konferansı 'nda gündeme gelen G21 projesinin Türkiye uygulamaları ve bu uygulamaların gerçekten sunulduğu biçimi ile katılımı arttırıp arttırmadığı örnek uygulamalar üzerinde incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, katılımcı süreçlerin bugün geldiği nokta ve YG21'in katılıma katkıları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Participation, in general, expresses the assimilation of democratic value and periods in society and the total concepts and practices which are in use in democracy. According to this, participation preserves its currency in all society, which doesn't differ the developed and developing countries. The practices of participation, which has been a problem from The Ancient Greece to today, have been restricted from day to day although the opposite of this has been defended. This concept which is examined in the field of city goverment, has gained importance about who decides, practises and controls while the city policy has been formed. This thesis has been formed in three portion. In the first chapter of this work, first of all, the participation concept of the administration of city and its feasibility were discussed according to its conceptual frame. In the second chapter, the effects of the globalisation concept, which is one of the popular terms of our date, were examined in social, econonomical and administrative dimension. At this period, it was dwelt upon the effects of the policies such as the privation and the reduction of the government. In the last chapter, the Turkey's practices of Agenda 21 project which came out at Rio Conference were examined on sample projects. As a result of this, whether these practices have increased the participation or not were discussed. In the conclusion, the point, which the participant periods has come today and the addition to the participation of Local Agenda 21 project were examined.