Futbol haberciliği ve nefret söylemi
Football media and hate speech
  1. Tez No: 1015867
  2. Yazar: ÇAĞRI ALTUNKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERRA ORKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada öncelenen konu, Türkiye Süper Ligi kapsamında yaşanan olay ve ortaya çıkan olguların, özelde taraftarlar, genelde toplum açısından ortaya çıkardığı sonuçtur. Futbol gazeteciliği haberlerinde kullanılan şiddet ve nefret dilinin, toplumu nasıl etkilediği, oluşan etkinin ne tür ayrışma ve gruplaşmalar oluşturduğu detaylı bir şekilde incelenmiştir. İlgili haber başlıkları ve haberler, okuyucu yorumları, sosyal medya içerikleri, dijital ortam kullanımları değerlendirilerek, konu irdelenmeye çalışılmıştır. Örnek olarak verilen karşılaşmalar, bu karşılaşmalarda yaşanan olaylar, karşılaşma sonrası ortaya çıkan haber ve yorumlar, konuya derinlik kazandıracak örnekler olarak belirtilmiştir. Kullanılan dil açısından, haberlerin aktarılma biçimi ve üslubu, olumsuzluklara kapı aralayan bir durum sergilemektedir. Sürekli olarak bahsedilen tarafsızlık ilkesi ve etik-ahlaki değerler bir kenara bırakılıp, toplumsal ayrışmayı, gruplaşmaları, kutuplaşmayı besleyen bir şiddet ve nefret dili kullanılmaktadır. Bilinçli ya da bilinçsiz bir alışkanlıkla yapılan bu haberler, insanları ve grupları ötekileştirerek, birbirine düşmanca bakan kitleler oluşturmaktadır. Bu çalışma, etik ve ahlaki sorumluluğun, yaşamın tüm aşamalarında olduğu gibi, futbol gazeteciliği ve medya özelinde de, hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini ve denetim altında uygulanabilir olmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary focus of this study is the consequences that events and phenomena occurring within the scope of the Turkish Süper Lig produce for supporters in particular, and for society in general. The aim is to reveal how the language of violence and hate used in football journalism affects society, and what kinds of divisions and groupings this effect generates. The subject has been deepened by evaluating relevant news headlines and articles, reader comments, social media content, and digital media usage. The matches provided as examples, the incidents that took place during those matches, and the news and commentary that emerged in their aftermath are cited as cases that lend further depth to the topic. In terms of the language employed, the manner and tone in which news is conveyed present a situation that opens the door to negativity. Setting aside the principle of impartiality and the ethical-moral values so frequently invoked, a language of violence and hate is used that feeds social fragmentation, groupings, and polarization. These reports — produced either consciously or as an unconscious habit — marginalize individuals and groups, generating audiences that regard one another with hostility. This study proposes that ethical and moral responsibility, just as in all areas of life, must be urgently put into practice in football journalism and the media specifically, and that it must be enforceable under oversight.