Ecotoxicological risk assessment of pesticides on aquatic systems
Sucul ekosistemlerde pestisitlerin ekotoksikolojik risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 1015866
  2. Yazar: SELEN GÖKÇE SELÇUKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK TÜRKER SAÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, İstatistik, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Statistics, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Sulu ortam toksisitesi, kimyasalların yaşam döngüsünün büyük ölçüde su ortamında son bulması nedeniyle en önemli çevresel kaygılardan biridir. Özellikle pestisitler, alg, su piresi ve balık gibi farklı trofik seviyelerde önemli riskler oluşturan yüksek toksisiteye sahip bileşikler grubunu temsil etmektedir. Bu çalışmada, pestisitlerin toksisitelerinin tahmin edilmesi için güvenilir ve sağlam Kantitatif Yapı–Toksisite İlişkisi (KYTİ) modelleri geliştirilmiştir. Geliştirilen modeller, üç sucul organizma için eksik olan toksisite değerlerini tahmin ederek literatürdeki veri boşluklarını doldurmak amacıyla kullanılmıştır. Çalışma, üç boyutlu (3B) moleküler tanımlayıcıların toksisite ile ilişkili yapısal özelliklerin yakalanmasındaki rolünü vurgulamaktadır. En iyi model seçimi, önerilen modellerin dışsal öngörü kapsamına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, geliştirilen KYTİ modelleri literatürdeki modellerle karşılaştırılmış ve tamamlayıcı güçlü yönler ile sınırlılıklar ortaya konmuştur. Her bir seviye için geliştirilen modeller aracılığıyla, dış veri setindeki kimyasalların toksisite tahminleri yapılmıştır. Dış veri setinde“çok yüksek derecede toksik”bulunan kimyasallar, her seviye için belirlenen farklı yaklaşımlarla kıyaslayarak çıkarım yapma (read-across) analizine tabi tutulmuştur. Bu süreçte, her trofik seviyeye özel stratejiler uygulanarak yüksek riskli maddelerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Son olarak, tahmin edilen toksisite verileri tarama düzeyinde risk değerlendirmelerinde kullanılmıştır. Etkisiz olduğu öngörülen konsantrasyonlar (PNEC) hesaplanmış ve pestisitlerin sucul sistemlerdeki potansiyel ekolojik risklerini değerlendirmek amacıyla risk katsayıları (RK) türetilmiştir. Elde edilen genel bulgular, hesaplamalı toksikoloji araçlarının düzenleyici karar süreçlerini desteklemedeki, veri boşluklarını kapatmadaki ve hayvan deneylerine olan bağımlılığı azaltmadaki potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aquatic toxicity is one of the major concerns since the life cycle of chemicals mostly ends up in the water compartment. In particular, pesticides represent a highly toxic group of compounds that pose significant risks to algae, daphnia, and fish across trophic levels. In the present study, robust and reliable Quantitative Structure–Toxicity Relationship (QSTR) models were developed for pesticide toxicity prediction. These models were employed to fill existing data gaps by predicting missing toxicity values for the three aquatic organisms. The study highlights the contribution of three-dimensional (3D) molecular descriptors, emphasizing their role in capturing structural features relevant to toxicity. The best model selection was performed based on the external predictive coverage of the proposed models. In addition, the proposed QSTR models were compared with the literature models, demonstrating complementary strengths and limitations. Toxicity predictions of chemicals in the external dataset were performed using models developed for each level. Chemicals identified as“very highly toxic”in the external set were subjected to read-across analysis using different approaches determined for each level. In this process, the evaluation of high-risk substances was aimed by applying specific strategies tailored to each trophic level. Finally, the predicted toxicity data were used to conduct screening-level risk assessments. Predicted no-effect concentrations (PNECs) were calculated, and risk quotients (RQs) were derived to evaluate potential ecological risks of pesticides in aquatic systems. The findings underline the potential of computational toxicology tools to support regulatory decision-making, bridge data gaps, and reduce animal testing in pesticide risk assessment.