AZERBAYCAN'DA KADINA YÖNELİK ŞİDDET: ULUSAL HUKUK VE UYGULAMANIN AİHM KARARLARI IŞIĞINDA BİR ANALİZİ
VIOLENCE AGAINST WOMEN IN AZERBAIJAN: AN ANALYSIS OF NATIONAL LAW AND PRACTICE IN THE LIGHT OF ECTHR CASE LAW
  1. Tez No: 1015906
  2. Yazar: AYNURA GULİYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ARSLAN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, Azerbaycan'da kadına yönelik şiddetin hukuki ve uygulamaya ilişkin boyutlarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ışığında inceleyerek mevcut eksiklikleri belirlemek ve daha etkin koruma mekanizmalarının geliştirilmesine yönelik öneriler ortaya koymaktır. Bu çalışmada kadına yönelik şiddet olgusu, ulusal hukuk düzenlemeleri, uygulamadaki mevcut durum ve AİHM içtihadı ışığında kapsamlı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde şiddet kavramının teorik ve kavramsal temelleri ele alınmış, toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında kadına yönelik şiddetin nedenleri, sosyal etkileri ve istatistiksel görünümü değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, kadın haklarının korunmasına ilişkin uluslararası hukuki belgelerin genel çerçevesi ele alınmakta; özellikle Kadınlara Karşı Her Biçimiyle Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW), İstanbul Sözleşmesi ve AİHM içtihatları kapsamında kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası standartlar ve devletlerin yükümlülükleri incelenmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti mevzuatında kadınların korunmasına yönelik düzenlemeler değerlendirilmiş ve bu düzenlemelerin uygulamadaki etkinliği analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise kadına yönelik şiddetle mücadelede koruma mekanizmaları, uygulamada karşılaşılan hukuki ve kurumsal sorunlar ele alınmış; Azerbaycan'da mevcut sistemin daha etkin hale getirilmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Azerbaycan'da kadına yönelik şiddetle mücadele alanında mevcut hukuki düzenlemelerin önemli bir temel oluşturduğu, ancak etkili sonuçların elde edilebilmesi için yalnızca mevzuatın yeterli olmadığı belirlenmiştir. Araştırma neticesinde, uluslararası standartlar ve AİHM içtihadı doğrultusunda uygulama mekanizmalarının güçlendirilmesi, kurumsal iş birliğinin artırılması ve mağdurların korunmasına yönelik daha etkin tedbirlerin hayata geçirilmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the legal and practical dimensions of violence against women in Azerbaijan in light of the case law of the European Court of Human Rights (ECtHR), to identify existing shortcomings, and to propose recommendations for the development of more effective protection mechanisms. This study comprehensively examines the phenomenon of violence against women in light of national legal regulations, the current situation in practice, and the case law of the ECtHR. The first section of the study examines the theoretical and conceptual foundations of the concept of violence, and evaluates the causes, social impacts, and statistical aspects of violence against women within the context of gender inequality. The second section examines the general framework of international legal documents concerning the protection of women's rights; in particular, it analyzes international standards and state obligations in combating violence against women within the scope of Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women (CEDAW), the Istanbul Convention, and the case-law of the ECtHR. The regulations in the legislation of the Republic of Azerbaijan aimed at protecting women are evaluated, and their effectiveness in practice is analyzed. The third section analyzes existing protection and social support mechanisms in combating violence against women, identifies the challenges encountered in practice, and presents proposals for more effective measures in this field. The research concluded that while existing legal regulations in Azerbaijan provide a significant foundation for combating violence against women, effective results cannot be achieved solely through legislation. The study further determined that strengthening implementation mechanisms in line with international standards and European Convention on Human Rights (ECHR) case law, increasing institutional cooperation, and implementing more effective measures to protect victims are necessary.