Bifosfonat uygulanan ratlarda diş çekimi sonrası lokal ve sistemik melatonin uygulamasının kemik iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of local and systemic application of melatonine on bone recovery after tooth extraction in bisphosphonate applied rats
  1. Tez No: 638893
  2. Yazar: CANAN GÖKÇE KULFEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ALAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı bifosfonat uygulanan ve diş çekimi yapılan ratlarda sistemik ve lokal melatonin uygulamasının çekim soket iyileşmesi üzerine etkilerini histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmada 44 adet Wistar Albino cinsi rat kullanılmıştır. Denekler 11 rattan oluşan 4 gruba ayrılmıştır: Kontrol (K), Bifosfonat (BİF), Bifosfonat+Lokal Melatonin (BİF+LM), Bifosfonat+Sistemik Melatonin (BİF+SM). Kontrol grubu dışındaki tüm gruplara deneyin başından itibaren haftada 1 defa intraperitoneal olarak (0,4 mg/kg) zoledronik asit uygulanmıştır. Deneyin 28. gününde tüm deneklerin sol alt 1. büyük azı dişleri çekilmiştir. Lokal (1,2 mg) ve sistemik melatonin (10 mg/kg) diş çekimi sonrası hemen uygulanmaya başlanmıştır. Tüm denekler deneyin 56. günü sakrifiye edilmiştir. Deneklerin sol mandibulaları çıkartılıp histopatolojik olarak incelenmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of our study was to investigate the effects of systemic and local application of melatonine after tooth extraction in bisphosphonate applied rats, on the healing of extraction socket histopathologically and immunohistochemically. Materials and Method: 44 Wistar Albino rats were included in the study. Subjects were divided into 4 groups each consists of 11 rats. Control (C) group, Bisphosphonate (BİF) group, Bisphosphonate + Local Melatonine (BİF+LM) group and Bisphosphonate + Systemic Melatonine (BİF+SM) group. Zoledronic acid (0.4 mg/kg) was applied intraperitoneally once a week from the beginning of the experiment to all the groups except control group. On the 28th day of the experiment lower left first molar tooth were extracted in all subjects. Local (1.2 mg) and systemic melatonine (10 mg/kg) were applied immediately after tooth extraction. All subjects were sacrificed on the 56th day of the experiment. Left mandible of the subjects were removed and examined histopathologically. Data were evaluated statistically.