Cam/karbon/bazalt elyaf epoksi hibrit kompozit boruların tekli ve tekrarlı düşük enerjili darbe davranışları
Si̇ngle and repeated low-energy impact behavior of glass/carbon/basalt fiber epoxy hybrid composite pipes
  1. Tez No: 1015950
  2. Yazar: CEM ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, hibrit kompozit boru yapılarının düşük hızlı darbe altındaki tekli ve tekrarlı yükleme koşullarına karşı darbe davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Literatürde boru geometrisinde tekrarlı darbe davranışına ilişkin çalışmaların sınırlı olması, bu araştırmanın temel motivasyonunu oluşturmuştur. Deneylerde karbon ve cam elyaf takviyeli epoksi matrisli hibrit kompozit borular, farklı istif sıralarına göre filament sarım yöntemi ile üretilmiştir. Kompozit borular üzerine gerçekleştirilen düşük hızlı darbe testlerinde, farklı darbe koşulları altında tekli ve tekrarlı darbe senaryoları uygulanmıştır. Darbe sonrası hasar mekanizmaları, kuvvet–zaman, kuvvet–yer değiştirme ve enerji–zaman eğrileri üzerinden değerlendirilmiş; hasar bölgeleri görsel inceleme ve gerektiğinde optik mikroskop analizi ile karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, istif sırasının ve hibrit elyaf kombinasyonunun darbe direnci ve enerji absorpsiyon kapasitesi üzerinde belirleyici rol oynadığını göstermiştir. Tekrarlı darbe altında bazı istif kombinasyonlarının, tekli darbeye kıyasla farklı hasar gelişim mekanizmaları sergilediği gözlemlenmiştir. Bu bulgular, boru formundaki kompozit yapıların darbe yüklerine karşı tasarım kriterlerinin belirlenmesine ve mühendislik uygulamalarında güvenilirliğin artırılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the impact behavior of hybrid composite pipe structures under single and repeated low-velocity impact loading conditions was experimentally investigated. The limited number of studies in the literature addressing repeated impact behavior in pipe geometry constituted the main motivation for this research. In the experiments, carbon and glass fiber-reinforced epoxy matrix hybrid composite pipes were produced by the filament winding method according to different stacking sequences. In low-velocity impact tests performed on composite pipes, single and repeated impact scenarios were applied under different impact conditions. Post-impact damage mechanisms were evaluated through force–time, force–displacement, and energy–time curves, and the damage zones were characterized by visual inspection and, when necessary, optical microscopy analysis. The results revealed that the stacking sequence and hybrid fiber combination play a decisive role in the impact resistance and energy absorption capacity. Under repeated impact, certain stacking combinations exhibited different damage development mechanisms compared to single impact. These findings contribute to defining the design criteria of composite pipe structures against impact loads and improving reliability in engineering applications.